Ebben a kategóriában összesen 35 hír található.
A Kína és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolatok újabb szintre léptek az utóbbi években, és ennek egyik legfontosabb, de kevésbé reflektorfényben lévő területe a jogi együttműködés. A két ország eltérő jogrendszerrel és jogkultúrával rendelkezik – Kína kontinentális jogon alapuló, sajátos politikai berendezkedésű rendszere és Magyarország európai uniós joghoz igazodó struktúrája első látásra távolinak tűnhet –, mégis egyre több területen találkoznak és építenek együtt.
A magyar filmgyártás újabb ösztönzést kap: a Nemzeti Filmintézet friss pályázati körben jelentős támogatást nyújt animációs és dokumentumfilmes projekteknek, különös hangsúlyt fektetve a hazai népi kultúra, társadalmi témák és történelmi sorsfordulók feldolgozására.
Miközben a világ egyre inkább küzd az energiabiztonság, a klímaváltozás és a technológiai átállás kihívásaival, egy korábban félreállított ötlet újra reflektorfénybe került: a kis moduláris atomerőművek, azaz SMR-ek. Kicsik, de nem jelentéktelenek – és egyre többen hisznek abban, hogy ezek az újgenerációs reaktorok lehetnek a jövő energiarendszereinek kulcsai.
2023. november – Megmozdul a föld
Az adóhatóság egy kiemelt fontosságú ügyben kezdett nyomozásba: a célkeresztben egy olyan gazdasági konstrukció állt, amelyben fiktív számlázásra specializálódott céghálózat működött. Az első házkutatások során több tucat helyszínen jelentek meg a pénzügyi nyomozók, köztük ügyvédi irodákban, könyvelőknél és vállalati székhelyeken. Már ekkor több százmillió forintos adóelkerülés gyanúja merült fel.
Orbán Viktor miniszterelnök egy új, munka melletti családtámogatási formát jelentett be CSED Extra néven, amely 2025. július 1-től lép életbe. A cél az, hogy a kisgyermekes anyák ne kerüljenek választás elé: anyaság vagy munka. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a csecsemőgondozási díjat (CSED) munkavégzés mellett is megkapják.
Szeptembertől újabb állami támogatás mozgathatja meg az otthonok piacát – legalábbis ha valóra válik az a terv, amelyről az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) beszélt az elmúlt hetekben. A javaslat szerint egy legfeljebb 15 millió forintos lakásfelújítási csomag kerülhet bevezetésre, amelyből 10 millió forint kedvezményes hitel lenne, fix jövedelmi terhelhetőséggel, a fennmaradó rész pedig önrész formájában működne.
Jelentős változást hozhat a magyar devizahiteles perekben a Kúria legújabb, 10/2025. számú jogegységi határozata. A döntés az Európai Unió Bíróságának (EUB) C-630/23. számú ítéletén alapul, és célja a fogyasztói jogok megerősítése, valamint a tisztességtelen banki gyakorlatok visszaszorítása.
2025 júliusában csendben, de határozottan elindult egy új állami kezdeményezés, amely sok fiatal pár számára jelenthet áttörést a lakhatási nehézségekben. Az Otthon Start lakáshitel első statisztikái máris árulkodóak: a fiatal generáció határozott lakáscélokkal rendelkezik, de a lehetőségek és az árak között gyakran szakadék tátong.
Vitályos Eszter miniszter állítása szerint a megújult Széchenyi Kártya Program „rakétaként” segíti a magyar vállalkozásokat. De mit is jelent ez a gyakorlatban, és kik tudnak igazán profitálni belőle?
Hivatalosan is megalakult a Banki Károsultak Fogyasztóvédelmi Szövetsége, amely országos szinten kíván fellépni a lakosságot érintő pénzügyi visszaélések, jogsértő hitelezési gyakorlatok és banki túlkapások ellen. A szövetség célja: rendszerszintű megoldást kínálni a károsultaknak – nem csak peres úton, hanem jogi tanácsadással, közérdekű fellépéssel és lobbitevékenységgel is.
A Temu nemcsak divattermékekkel és kütyükkel hódítana tovább: a platform új frontot nyit a gyorsan forgó fogyasztási cikkek piacán. Bio müzliszeletek, kézműves szappanok és európai gyártású vegán kozmetikumok is helyet kaphatnak kínálatában – helyi raktárakból, gyors szállítással. A lépés éles üzenet az olyan szereplők felé, mint az Amazon, a Lidl vagy a DM: a Temu nemcsak olcsó, de egyre komolyabban vehető alternatíva a mindennapi vásárlásokban is.
Áfaemelés, megszorítások, dráguló nyaralás – ezek a változások a magyarokat is közvetlenül érinthetik
Romániában augusztus 1-jétől drasztikus adóemelések lépnek életbe, miután a kormány egy átfogó megszorító csomagot fogadott el a súlyos költségvetési hiány mérséklésére. A legérzékenyebb intézkedés a forgalmi adó, vagyis az áfa emelése, ami nemcsak a román állampolgárokat, hanem a határ túloldaláról vásárolni, utazni vagy nyaralni járó magyarokat is közvetlenül érinti.