2025. július 22., kedd Névnap: Magdolna, Mária
: Napos idő, 29.1°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,28 Ft USD: 341,29 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.

Ebben a kategóriában összesen 35 hír található.

Tech-tudomány

Valami történik a fúziós energiával – és most már nem csak laborban villog

Képzeld el, hogy van egy energiaforrás, ami nem szennyezi a környezetet, nem fogy el, nem termel veszélyes hulladékot, és még óriási mennyiségű áramot is tudna adni. Jó, tudom, ez így elég sci-finek hangzik…
De lehet, hogy már tényleg nem az.

Tech-tudomány

Kis reaktor, nagy remények – A világ várja az atomerőmű-forradalmat

Miközben a világ egyre inkább küzd az energiabiztonság, a klímaváltozás és a technológiai átállás kihívásaival, egy korábban félreállított ötlet újra reflektorfénybe került: a kis moduláris atomerőművek, azaz SMR-ek. Kicsik, de nem jelentéktelenek – és egyre többen hisznek abban, hogy ezek az újgenerációs reaktorok lehetnek a jövő energiarendszereinek kulcsai.

Tech-tudomány

Perplexity Comet: Egy AI-böngésző, ami kiváltja az asszisztensedet? Komolyan beszéljünk erről

Nem szoktam elhamarkodottan leírni, hogy „itt a jövő”, de most valami olyasmibe futottam bele, ami tényleg megingatja azt, amit a digitális irodai munkáról gondoltunk. A Perplexity nevű AI-cég új fejlesztése, a Comet, egy olyan böngésző, ami nem egyszerűen „okosabb” a Google-nél – hanem elvégzi helyetted a munkát.

Tech-tudomány

Kapu Tibor történelmet írt: sikeres küldetéssel tér vissza a második magyar űrhajós

Kapu Tibor beírta nevét a magyar űrkutatás történetébe: az Axiom-4 küldetés résztvevőjeként sikeresen elhagyta a Nemzetközi Űrállomást, és ezzel a második magyar emberként járt az űrben. A tudományos eredmények és a nemzeti büszkeség szempontjából is kiemelkedő esemény új lendületet adhat a hazai űripari és technológiai fejlesztéseknek.

Tech-tudomány

Orosz hackercsoport támadta meg a magyar geotermikus rendszert – az Esti Hírlap biztonsági szakértője szerint rendszerszintű hibák vezettek az incidenshez

Több információ szerint 2025 júliusában egy magyarországi geotermikus fűtési rendszer vált célpontjává egy nemzetközi kibertámadásnak, amelyet a SECTOR16 nevű, orosz hátterű hackercsoport vállalt magára. A támadók állítólag behatoltak a rendszer SCADA-alapú vezérlőfelületére, és nyilvánosságra hozták a hozzáférés során megszerzett műszaki adatokat és képernyőképeket.

Tech-tudomány

Vízválság a technológia árnyékában – A chipgyártás csendes veszélye

A legtöbben, amikor félvezetőkről, chipekről vagy technológiai innovációról olvasunk, a jövőbe tekintünk: gyorsabb telefonok, okosabb autók, még kompaktabb gépek. De most egy olyan problémára bukkantam, ami sokkal kevésbé látványos, mégis az egész iparág alapjait rengetheti meg. És őszintén: megdöbbentett.

Tech-tudomány

Kapu Tibor visszatérése késik – még várat magára a magyar űrhajós landolása

Kapu Tibor, Magyarország első kereskedelmi űrhajósa továbbra is a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodik, noha eredetileg július 10-ére tervezték a visszatérését. A SpaceX és a NASA közös küldetése, az Axiom-4 egyelőre nem zárult le, a leszállás új időpontját még nem jelentették be hivatalosan.

Tech-tudomány

Hogyan használják a hackerek a mesterséges intelligenciát?

Az Esti Hírlap programozója és biztonsági szakértője szemével – figyelmeztetés, nem pánikkeltés

A mesterséges intelligencia (MI) korát éljük – ez nem újdonság. De amit kevesen mondanak ki nyíltan: a hackerek is ugyanezt az eszközt használják. És egyre ügyesebben.

Tech-tudomány

Szuperkomputer Szegeden: új korszak az AI-kutatásban

A Szegedi Tudományegyetemen átadták Magyarország eddigi legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépét. Ez az új rendszer nemcsak a hazai kutatás-fejlesztést helyezi új alapokra, hanem regionális szinten is komoly technológiai előrelépést jelent. Az 1,75 petaflop számítási kapacitású gép a mesterséges intelligencia, a nyelvtechnológia, a genetika, a kémiai szimulációk és a közlekedési modellek kutatása során kap majd kulcsszerepet.

Tech-tudomány

Tudományos áttörés Indiából: új vegyületek segíthetnek visszahozni az emlékeket

Memóriaerősítő fejlesztés adhat reményt az Alzheimer-kór ellen – három molekulát már nemzetközi tesztelésre küldtek

Tech-tudomány

Hackerek joystickkal – Gamerekből lettek vállalati rémálmok?

Képzeld el, hogy egy srác, aki tegnap még headshottal vitte a meccset a Warzone-ban, ma már egy multinacionális biztosító rendszerei között sétálgat – nem, nem mint ügyfél. A Scattered Spider nevű hacker-csoport tagjai ugyanis nem klasszikus kapucnis zsenik, hanem 17–25 éves gamerek, akik a kontroller mellől csúsztak át a kiberbűnözés világába. Most pedig amerikai, brit, kanadai és ausztrál cégek IT-osztályain verik a fejüket az asztalba miattuk.

Tech-tudomány

Egy új látogató a csillagok közül – itt a harmadik csillagközi objektum a Naprendszerben

Van valami különös abban az érzésben, amikor az ember rádöbben: valami egészen idegen halad át a Naprendszerünkön. Nem műhold, nem űrszemét, nem is egy ismert üstökös – hanem egy olyan objektum, ami nem innen származik. Július elején épp ez történt: a csillagászok észleltek egy újabb csillagközi vándort, amelyet 3I/ATLAS néven regisztráltak. Ez mindössze a harmadik ismert objektum, ami bizonyítottan más csillagrendszerből érkezett hozzánk.

Tech-tudomány