Betöltés…
25.2 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Jobboldali visszhang Magyar Péter beszéde után: „nem nemzetegyesítő, hanem bosszúbeszéd volt”

Gulyás Gergely szerint az új miniszterelnök adós maradt a kampányígéretek konkrétumaival, Rétvári Bence bosszúbeszédnek nevezte Magyar Péter első kormányfői megszólalását, a Mandiner publicistái pedig azt kérik számon: a kampány után mikor kezdődik a tényleges kormányzás.

Jobboldali visszhang Magyar Péter beszéde után: „nem nemzetegyesítő, hanem bosszúbeszéd volt”
Fotó: Facebook Gulyás Gergely

Magyar Péter első miniszterelnöki beszéde után gyorsan megérkeztek a jobboldali reakciók. A megszólalások közös pontja, hogy szerintük az új kormányfő nem a nemzeti egység, hanem az elszámoltatás és a politikai konfliktus hangján szólalt meg, miközben keveset árult el arról, miként teljesítené kampányígéreteit.

A Fidesz és a KDNP politikusai, valamint a jobboldali sajtó több szereplője már az első napon világossá tette: az új kormányt nem a győzelmi hangulat, hanem a konkrét döntések és ígéretek teljesítése alapján akarják számon kérni.

Gulyás Gergely közösségi oldalán gratulált Magyar Péter miniszterelnökké választásához, ugyanakkor azt írta, hogy az első nyilvános megszólalása „sok tekintetben komoly kétséget ébresztett”. A Fidesz frakcióvezetője szerint különösen méltatlan volt a Sulyok Tamás köztársasági elnökkel szembeni hangnem, és szerinte a jogállam védelme nem valósítható meg közjogi intézmények vezetőinek megtámadásával.

Gulyás azt is hangsúlyozta, hogy a köztársasági elnök semmilyen szempontból nem akadálya annak, hogy a kétharmados többséggel rendelkező kormánypárt teljesítse választási ígéreteit. A beszéd legnagyobb hiányosságának azt nevezte, hogy Magyar Péter szerinte az ígéretei közül szinte csak az elszámoltatásról beszélt.kampánybeszédeknek, hanem a kormányzás első mérhető döntéseinek kell következniük.

„Egy ország várta azt, hogy valamit megtudjon a több száz kampányígérete megvalósításáról. Ezzel a kormányfő adós maradt.”
– írta Gulyás Gergely.

Rétvári Bence: nem nemzetegyesítő, hanem bosszúbeszéd volt

A KDNP frakcióvezetője, Rétvári Bence még élesebben fogalmazott. A Mandiner beszámolója szerint úgy értékelte Magyar Péter első miniszterelnöki beszédét, hogy az „nem nemzetegyesítő, hanem egy bosszúbeszéd volt”. Rétvári szerint a Fidesz–KDNP az alakuló ülést megelőző tárgyalásokon kompromisszumkészen segítette a kormány mielőbbi megalakulását, a miniszterelnöki beszédből viszont szerinte hiányzott az elegancia, a jövőkép és a mértékletesség. 

A KDNP-s politikus szerint csalódást okozhatott azoknak, akik megbékélést vártak, hogy az első kormányfői beszéd ennyire erősen az elszámoltatás és a korábbi rendszer bírálata köré épült.

Mandiner: a kampány véget ért, kezdődnie kellene a munkának

A Mandiner több cikkben is azt a kérdést tette a középpontba, hogy Magyar Péter beszéde után mikor jelennek meg a konkrét kormányzati lépések. A lap Gulyás Gergely reakcióját idézve úgy fogalmazott: „hiába várta egy ország” a beszédet, abból szerintük éppen a legfontosabb rész, vagyis a kampányígéretek megvalósításának terve maradt ki. 

A jobboldali publicisztikai vonalban visszatérő gondolat lett, hogy Magyar Péter már nem ellenzéki kampányvezér, hanem kormányfő, így a beszédek, a szimbolikus gesztusok és a számonkérések után a politikai ellenoldal szerint most már a döntések, határidők és kormányzati intézkedések ideje következik.

A Fidesz „normális ellenzéket” ígér, de minden ígéretet számon kérne

A Mandiner egy másik cikke szerint Gulyás Gergely már korábban arról írt: a Fidesz–KDNP-frakció az ország sikerében érdekelt, ezért „normális ellenzékként” kíván működni. A lap ezt úgy értelmezte, hogy a jobboldal nem bénítani, hanem számon kérni akarja az új kormányt — különösen a Tisza Párt kampányígéreteit. 

A jobboldali reakciók:
Magyar Péter megnyerte a választást, de most már nem kampányüzemmódra, hanem konkrét kormányzati munkára, mértékletességre és számon kérhető döntésekre van szükség.

Török Gábor: Sulyok Tamás nehéz helyzetbe került

A Sulyok Tamás elleni nyílt felszólítás külön elemzési témává vált. Török Gábor politikai elemző szerint az alakuló ülés egyik legemlékezetesebb pillanata volt, amikor Magyar Péter első miniszterelnöki beszédében lemondásra szólította fel a köztársasági elnököt. A HVG összefoglalója szerint Török úgy látta: Sulyok számára innen nincs igazán jó választás, mert ha marad, a konfliktus középpontjában maradhat, ha távozik, az Magyar Péter nyomásának sikerét jelezheti. 

Magyar Péter nem általánosságban beszélt a közjogi intézmények felelősségéről, hanem név szerint, szemtől szemben fordult Sulyok Tamáshoz, és azt mondta: „kezdje a sort rögtön Sulyok Tamás”, és május 31-ig szólította fel lemondásra az érintett közjogi szereplőket. 

Sulyok Tamás rövid, intézményi választ adott

A Sándor-palota később röviden reagált, hogy a köztársasági elnök jogállását és hivatalviselésének feltételeit az Alaptörvény egyértelműen szabályozza, ezzel Sulyok Tamás nem politikai vitába szállt, hanem alkotmányos keretekre hivatkozott.

Aktuális

Esti Rikkancs – 2026. június 27. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Vegyék, vigyék, olvassák! A világ megint nem bírt magával,...

VB 2026: Maignan kivédte Norvégia utolsó esélyét, Franciaország négy góllal vitte el a csoportot

Franciaország 4–1-re verte Norvégiát, hibátlan mérleggel nyerte meg az I csoportot, Maignan pedig a második félidő elején büntetőt védett.

VB 2026: Szenegál kiütötte Irakot, öt góllal tartotta életben a továbbjutási reményeit

VB 2026 I csoportjában Szenegál 5–0-ra legyőzte Irakot a...

Dembélé világklasszis mesterhármassal fél óra alatt szétszedte Norvégiát a vb-n

Ousmane Dembélé elképesztő első félórát produkált Norvégia ellen: a 7., a 20. és a 32. percben is betalált, Franciaország pedig 3–1-re vezetett az I csoport rangadóján.

VB 2026 élő: Norvégia–Franciaország és Szenegál–Irak percről percre

Élőben követjük percről percre az I csoport két párhuzamos mérkőzését: Franciaország Norvégia ellen, Szenegál pedig Irakkal mérkőzik meg.

Videón ahogy Haaland dél-amerikai akcentussal verte át a szurkolókat

Erling Haaland a vb alatt sem csak a pályán szórakoztat: a norvég sztár déli amerikai akcentussal próbálta elhitetni a szurkolókkal, hogy ő csak a közösségimédia-csapat tagja.

A Karen Gillan rossz buszra szállt a brazil vereség után, és ebből lett a vb egyik legjobb celebvideója

Karen Gillan skót mezben, brazil szurkolók között találta magát a Skócia–Brazília meccs után. A jelenetből könnyed, szerethető vb-pillanat lett.

Messi és az edző, aki elindította őt a vb-n – megható videó

A világbajnokságok idején nemcsak az aktuális gólok és továbbjutási...

Nekrológ Merk László táncművészről

Csendes, halk szavú, mégis kivételes tehetségű művész volt Merk...

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK