Betöltés…
37.4 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Öröm, taps, zászlók és éjszakába nyúló ünnep: ilyen volt a Kossuth tér május 9-én

Május 9-én a Parlament falai között lezárult egy hosszú korszak, és elkezdődött egy új politikai fejezet. Odakint, a Kossuth téren pedig soha nem látott népünnepély zajlott, meghatódott arcok, lobogó zászlók, katonazene, színpadi produkciók és az a nehezen megfogható örömérzés töltötte meg a teret, amikor egy politikai történelmi esemény közös örömünnepléssé változik.

Öröm, taps, zászlók és éjszakába nyúló ünnep: ilyen volt a Kossuth tér május 9-én
Fotó: Youtube – Magyar Péter

A Kossuth tér már délutánra megtelt különös várakozással. Nemcsak kíváncsiság volt a levegőben, hanem felszabadultság és öröm is. Sokan nem csupán egy politikai programra érkeztek, hanem azért, hogy részesei legyenek valaminek, amiről úgy érezték, egyszer még mesélni fognak róla.

A Parlament előtt a nap egyik legszimbolikusabb pillanata a zászlófelvonás volt. 16 óra után katonai tiszteletadás mellett, Magyar Péter engedélyére vonták fel a magyar zászlót a Kossuth téren. A díszegység tisztelgett, a Magyar Honvédség zenekara játszott, felcsendült a Rákóczi-induló is. A hivatalos ceremónia néhány percre ünnepélyessé, szinte filmszerűvé tette a teret. 

A nap hangulata nem a protokollról szólt.
A Kossuth téren május 9-én a közjogi fordulatból közösségi ünnep lett: zászlófelvonás, katonazene, taps, könnyek, koncertek és éjszakába nyúló ünneplés kísérte az új politikai korszak első napját.

A Parlament épülete előtt, amely a nap során többször is a beszédek központi szimbólumává vált, örültek, tapsoltak és próbálták befogadni a pillanatot. Amikor Magyar Péter kilépett a tömeg elé, a hangulat már ünnepi volt, nem politikai nagygyűlésre emlékeztető. Míg Magyar Péter parlamenti beszéde szembenéző, vádló és történelmi elszámolást ígérő volt, addig a Kossuth téren már az emberekhez szólt. A hivatalos történelmi nap végén a politika átadta a helyét az ünneplésnek. A tömegen végig tekintve látszott a felszabadultság, hogy sokan nem egyszerűen politikai győzelemként élték meg a napot. Inkább úgy, mintha hosszú idő után levegőhöz jutottak volna. Volt, aki sírt, volt, aki nevetett, volt, aki a párjával, családjával, barátaival érkezett.

A Parlament előtti tér egyszerre volt ünnepi helyszín és érzelmi térkép.
Volt, aki sírt, volt, aki skandált, volt, aki csak csendben nézte az épületet. A nap végére a Kossuth tér nemcsak politikai szimbólum, hanem közös emlékhely lett.

A nap különlegessége volt, hogy a hivatalos állami esemény és az utcai örömünnep összefonódott. Bent a Parlamentben mandátumok, eskük, szavazások és beszédek, kint örömünneplés, boldog arcok, hangok, dalok, ölelések és zászlók.

A színpadon egymást követték a fellépők. Magyar Péter beszéde után Molnár Ferenc Caramel, Szekeres Adrien, a Vígszínház színészei, valamint Oláh Ibolya, Presser Gábor és Geszti Péter is színpadra lépett.

Mégis a rendezvény egyik legemlékezetesebb pillanata az volt, amikor a frissen megválasztott miniszterelnök beállt DJ-zni. Magyar Péter öltönyben, fejhallgatóval a fején játszotta le a Soho Party ismert dalát, Az éjjel soha nem érhet véget című számot. Ez a jelenet egyszerre volt nagyon szokatlan, nagyon könnyed.

Magyar Péter kinti beszédében arra kérte az embereket, őrizzenek meg valamit ebből a napból: a derűt, a nyitottságot, a szeretetet. Május 9-e valóban ünnepi örömhangulatként maradt meg, mint puszta politikai dátumként.

Az emberek arcán boldogság, tapsoltak, sírtak, nevettek, és egy napra úgy érezhették: a történelem nem valahol távol, hanem körülöttük történik. A Kossuth tér hangulatában volt valami régi és valami egészen új: a Parlament előtti tér a magyar történelemben sokszor volt már tömegek, fordulatok és nemzeti pillanatok színtere. És új, mert most nem düh, nem félelem, nem gyász, hanem felszabadultság, öröm és remény töltötte meg.

Miközben a Kossuth téren ünnepelt a tömeg, a politikai ellenoldal a beszéd hiányzó mondatait kereste. A Mandiner Gulyás Gergely reakcióját idézve azt írta: a beszédből kimaradtak a kampányígéretek megvalósításának konkrétumai, és a Fidesz frakcióvezetője miniszterelnökhöz méltatlannak nevezte Magyar Péter Sulyok Tamással szembeni hangnemét. Szűcs Gábor pedig úgy fogalmazott: mintha nem szóltak volna a miniszterelnöknek, hogy a kampány véget ért, a választást megnyerte, és most már kezdődnie kellene a munkának.

A tér hangulatán azonban ez már keveset változtatott, odakint egy korszak végét és egy új kezdetét ünnepelték.

Aktuális

A japán szurkolók megint megmutatták, miért figyel rájuk az egész világ

Japán 4–0-ra verte Tunéziát, de a meccs után nemcsak a játékosokról beszéltek: a japán szurkolók ismét összeszedték maguk után a szemetet a stadionban.

Kitiltották Merlint, a vb leghíresebb szurkolóját a stadionból

Merlin, a mexikói mezbe öltöztetett kacsa a világbajnokság egyik váratlan közösségi médiasztárja lett, de a stadionba már nem engedték be.

VB 2026 – 16. nap reggel: Zöld-foki-szigetek csodát írt, Uruguay kihullott, Belgium felrobbant

Zöld-foki-szigetek történelmi továbbjutást ünnepelt, Uruguay szégyenteljesen búcsúzott, Belgium 5–1-gyel robbant be, Egyiptom pedig idegőrlő meccsen ment tovább.

Esti Rikkancs – 2026. június 27. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Címlapon: euróterv, hőség, dráguló taxi, Hormuz-para és egy vb-éjszaka,...

VB 2026: Maignan kivédte Norvégia utolsó esélyét, Franciaország négy góllal vitte el a csoportot

Franciaország 4–1-re verte Norvégiát, hibátlan mérleggel nyerte meg az I csoportot, Maignan pedig a második félidő elején büntetőt védett.

Dembélé világklasszis mesterhármassal fél óra alatt szétszedte Norvégiát a vb-n

Ousmane Dembélé elképesztő első félórát produkált Norvégia ellen: a 7., a 20. és a 32. percben is betalált, Franciaország pedig 3–1-re vezetett az I csoport rangadóján.

VB 2026 élő: Norvégia–Franciaország és Szenegál–Irak percről percre

Élőben követjük percről percre az I csoport két párhuzamos mérkőzését: Franciaország Norvégia ellen, Szenegál pedig Irakkal mérkőzik meg.

Videón ahogy Haaland dél-amerikai akcentussal verte át a szurkolókat

Erling Haaland a vb alatt sem csak a pályán szórakoztat: a norvég sztár déli amerikai akcentussal próbálta elhitetni a szurkolókkal, hogy ő csak a közösségimédia-csapat tagja.

A Karen Gillan rossz buszra szállt a brazil vereség után, és ebből lett a vb egyik legjobb celebvideója

Karen Gillan skót mezben, brazil szurkolók között találta magát a Skócia–Brazília meccs után. A jelenetből könnyed, szerethető vb-pillanat lett.

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK