Betöltés…
28.6 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Magyar Péter az MTA-n: „Szabad tudomány nélkül nincs szabad ország”

A Magyar Tudományos Akadémia 200. közgyűlésének ünnepi ülésén Magyar Péter leendő miniszterelnök és Freund Tamás, az MTA elnöke is a tudomány és a kormányzat jövőbeli kapcsolatáról beszélt. Az esemény egyik legerősebb üzenete az volt: az Akadémia nem alárendelt szereplője, hanem partnere kell legyen a mindenkori kormányzatnak.

Magyar Péter az MTA-n: „Szabad tudomány nélkül nincs szabad ország”
Fotó: Magyar Péter l mta.hu/Szigeti Tamás

A Magyar Tudományos Akadémia hétfőn megkezdődött, tisztújító 200. közgyűlésének ünnepi ülésén részt vett Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, Magyarország leendő miniszterelnöke, valamint Tanács Zoltán leendő tudományos-technológiai miniszter is. Az ünnepi nyitányon köszöntőt mondott Freund Tamás, az MTA elnöke és Magyar Péter is. 

Freund Tamás beszédében azt hangsúlyozta: az Akadémia nem szolgálója, hanem partnere a mindenkori kormányzatnak a közjó érdekében végzett munkában. Szerinte az, hogy az új kormány leendő vezetője és a tudományért felelős leendő miniszter is elfogadta az Akadémia meghívását, azt jelezheti, hogy a kapcsolat „a közös szolgálat, a partneri viszony” irányába indulhat el. 

Az MTA elnöke arra is emlékeztetett, hogy az Akadémia az elmúlt években súlyos veszteségeket élt át, különösen a 2018–2019-es időszakban. Freund Tamás szerint ugyanakkor az Akadémia megőrizte méltóságát, történelmi küldetését és társadalmi bizalmát. Úgy fogalmazott: az MTA felelőssége a tudományos ismeretek rendelkezésre bocsátása, a felelősségteljes és konstruktív kritika, de nem a politikai döntéshozatal átvétele. 

Fotó: Freund Tamás l mta.hu/Szigeti Tamás

Magyar Péter köszöntőjében arról beszélt, hogy a tudományos közösségben ma sokszor aggodalmat kelt, ha politikus jelenik meg a soraikban. A leendő kormányfő szerint ennek oka az elmúlt évek tapasztalataiban keresendő. Beszédében azt mondta: Magyarország új korszakhatárhoz érkezett, és ebben a tudománynak, valamint a tudósok közösségének fontos szerepe lesz. 

A Tisza Párt elnöke szerint „szabad tudomány nélkül nincs szabad ország”. Azt ígérte, hogy bárki lesz is az MTA új elnöke, a Tisza-kormány kész lesz vele konstruktív együttműködésben dolgozni a magyar tudományért. Magyar Péter azt is kijelentette: a kormányzati tudománypolitikában strukturális és szemléletbeli változásra van szükség. 

A beszéd egyik konkrét eleme a Tudományos és Technológiai Minisztérium létrehozásának megerősítése volt. Az új tárcát Tanács Zoltán vezetné, feladata pedig a tudomány és a digitalizáció fejlesztése, valamint az innováció támogatása lenne. Magyar Péter szerint a minisztérium a kormányzat legmagasabb szintjén képviselné a tudomány szempontjait. 

A leendő miniszterelnök arról is beszélt, hogy a tudományos eredményeket beépítenék a kormányzat működésébe. Mint mondta, az egészségügytől az energián és oktatáson át a közlekedésig és az éghajlatvédelemig a fontos szakpolitikai döntéseknek tudományos megalapozottságon kell nyugodniuk: tényeken, adatokon és az érintett szakterületek legjobb tudásán. 

Az MTA 200. közgyűlése így egyszerre volt ünnepi és politikai jelentőségű esemény. Az Akadémia vezetőváltás előtt áll, az új kormány pedig azt ígéri, hogy a tudományos életet nem ellenfélként, hanem partnerként kezeli. A következő időszak nagy kérdése az lesz, hogy a most elhangzott szavakból milyen intézményi garanciák, rendszeres egyeztetések és valódi tudománypolitikai fordulat következik.

Forrás: Magyar Tudományos Akadémia / mta.hu

Aktuális

VB 2026 – 16. nap reggel: Zöld-foki-szigetek csodát írt, Uruguay kihullott, Belgium felrobbant

Zöld-foki-szigetek történelmi továbbjutást ünnepelt, Uruguay szégyenteljesen búcsúzott, Belgium 5–1-gyel robbant be, Egyiptom pedig idegőrlő meccsen ment tovább.

Esti Rikkancs – 2026. június 27. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Címlapon: euróterv, hőség, dráguló taxi, Hormuz-para és egy vb-éjszaka,...

VB 2026: Maignan kivédte Norvégia utolsó esélyét, Franciaország négy góllal vitte el a csoportot

Franciaország 4–1-re verte Norvégiát, hibátlan mérleggel nyerte meg az I csoportot, Maignan pedig a második félidő elején büntetőt védett.

Dembélé világklasszis mesterhármassal fél óra alatt szétszedte Norvégiát a vb-n

Ousmane Dembélé elképesztő első félórát produkált Norvégia ellen: a 7., a 20. és a 32. percben is betalált, Franciaország pedig 3–1-re vezetett az I csoport rangadóján.

VB 2026 élő: Norvégia–Franciaország és Szenegál–Irak percről percre

Élőben követjük percről percre az I csoport két párhuzamos mérkőzését: Franciaország Norvégia ellen, Szenegál pedig Irakkal mérkőzik meg.

Videón ahogy Haaland dél-amerikai akcentussal verte át a szurkolókat

Erling Haaland a vb alatt sem csak a pályán szórakoztat: a norvég sztár déli amerikai akcentussal próbálta elhitetni a szurkolókkal, hogy ő csak a közösségimédia-csapat tagja.

A Karen Gillan rossz buszra szállt a brazil vereség után, és ebből lett a vb egyik legjobb celebvideója

Karen Gillan skót mezben, brazil szurkolók között találta magát a Skócia–Brazília meccs után. A jelenetből könnyed, szerethető vb-pillanat lett.

Messi és az edző, aki elindította őt a vb-n – megható videó

A világbajnokságok idején nemcsak az aktuális gólok és továbbjutási...

Nekrológ Merk László táncművészről

Csendes, halk szavú, mégis kivételes tehetségű művész volt Merk...

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK