Betöltés…
24.3 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Azbesztszennyezés Nyugat-Magyarországon: országos intézkedést indít a kormány

A magyar kormány második sajtótájékoztatóján a kormányszóvivő ismertette, hogy a kabinet országos intézkedést indít a nyugat-magyarországi azbesztszennyezés ügyében. A tájékoztatás szerint a cél az érintett települések lakóinak védelme, a szennyezett területek feltárása, valamint annak tisztázása, kiket terhelhet felelősség az ügyben.

Azbesztszennyezés Nyugat-Magyarországon: országos intézkedést indít a kormány
Fotó: Pexels

A kormányszóvivő a sajtótájékoztatón így fogalmazott:

A kormány döntött a nyugat-magyarországi azbesztszennyezés országos kezelésének megkezdéséről. A cél az érintett települések lakóinak azonnali védelme, a szennyezett területek feltárása és a felelősségi viszonyok tisztázása.

Az azbeszt természetes eredetű, szálas szerkezetű ásványi anyagok gyűjtőneve. Korábban sok helyen használták, mert hőálló, erős és jól szigetel. A veszélyt az jelenti, hogy ha az azbeszttartalmú anyag megsérül, porlik vagy apró rostok szabadulnak fel belőle, ezek belélegezve súlyos betegségeket okozhatnak. Az azbesztnek való kitettség többek között tüdőrákot, gégerákot, petefészekrákot, mezoteliómát és azbesztózist is okozhat.

A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint az Ausztriából származó, azbeszttel szennyezett kőzúzalék több helyszínen is megjelenhetett Magyarországon:

A jelenlegi információi szerint az osztrákbányákból származó azbestel szennyezett kőzúzalék legalább három megyében több 100 helyszínen jelenhetett meg.

A kormányszóvivő azt is közölte, hogy az érintett területeken azonnali kockázatcsökkentő intézkedésekre van szükség. A kormány ezért megvizsgálja az Ausztriából érkező érintett kőzetanyagok behozatalának és forgalmazásának felfüggesztését.

Az érintett területeken azonnali kockázatcsökkentő intézkedésekre van szükség. A kormány egyrészt azonnali hatállyal megvizsgálja az Ausztriából érkező érintett kőzetanyagok behozatalának és forgalmazásának felfüggesztésének lehetőségét.

Tárcaközi azbeszt-munkacsoportot is létrehoz a kormány. Ennek feladata lesz az érintett területek azonosítása, az országos nyilvántartás kialakítása, valamint az egészségügyi és környezetvédelmi intézkedések összehangolása.

Másrészt tárcaközi Azbeszt munkacsoport jön létre az érintett területek azonosítására, az országos nyilvántartás kialakítására, a szükséges egészségügyi és környezetvédelmi intézkedések összehangolására, valamint a kárelhárítás koordinálására.

A felelősség kérdése is központi elemként jelent meg. A kormányzati tájékoztatás szerint nemcsak a szennyezett területeket akarják feltárni, hanem azt is, hogyan kerülhetett az anyag Magyarországra, kik forgalmazták, és kiknek lehet szerepük a kialakult helyzetben.

Kivizsgáljuk a teljes forgalmazási és felelősségi láncot. A kormány célja, hogy a károkért felelő szereplők viseljék a következményeket.

A bejelentés alapján az ügy nemcsak környezetvédelmi, hanem egészségügyi kérdés is. Az azbeszt azért különösen veszélyes, mert a rostok belélegzése után a betegségek gyakran csak hosszú évek vagy évtizedek múlva jelentkeznek. A mostani intézkedések célja ezért az, hogy az érintett helyszíneket mielőbb azonosítsák, csökkentsék a lakossági kockázatokat, és megállapítsák a felelősséget.

Aktuális

Magyar Péter szerint már a héten a védett ár alá mehetnek az üzemanyagárak

Magyar Péter közösségi oldalán hívta fel a figyelmet arra,...

Fontos Kúria-döntés és parlamenti határozatok jelentek meg a Magyar Közlönyben

A Magyar Közlöny 2026. június 15-én megjelent 70. száma...

Egy meccs után robbant Tunézia: kirúgták Lamouchit, Hervé Renard mentené a vb-t

Tunézia egyetlen meccs után leváltotta Sabri Lamouchit, és Hervé...

Esti Rikkancs – 2026. június 17. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Vegyétek, vigyétek,olvassátok! Belföld / közélet Az Állami Számvevőszék elnöke a...

Messi történelmi mesterhármassal robbant be a vb-n: 200. válogatott meccsén beérte Klosét

Lionel Messi a 200. válogatott mérkőzésén mesterhármassal indított, Argentína...

Angliában szétszedték a VAR-döntést: Mbappé büntetője maradt el Szenegál ellen?

Franciaország 3–1-re legyőzte Szenegált, de a meccs egyik legvitatottabb...

Mbappé rekordot döntött, Franciaország a szünet után törte meg Szenegált

Mbappé duplázott és francia rekordot döntött a vb-n: Franciaország 3–1-re legyőzte Szenegált. Az első félidőben még az afrikai csapat volt veszélyesebb, de a szünet után Olise, Barcola és Mbappé eldöntötte a meccset. A 18 éves Ibrahim Mbaye történelmi szenegáli gólt lőtt, de Mbappé azonnal lezárta a hajrát.

Több kormánybiztosi és helyettes államtitkári kinevezés jelent meg a Magyar Közlönyben

Több személyi döntés is megjelent a Magyar Közlöny 2026....

Telefontanú: így segíthetjük a rendőrség munkáját névtelenül

„Hogy a bűn ne maradjon büntetlenül!” – ezzel a...

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK