Betöltés…
35.1 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Karikó Katalint kérte fel tanácsadónak a leendő egészségügyi miniszter

Karikó Katalin Nobel-díjas kutatóbiológust kérte fel Hegedűs Zsolt leendő egészségügyi miniszter, hogy vegyen részt a miniszteri tanácsadó testület munkájában. A tárcavezető-jelölt erről az Országgyűlés egészségügyi bizottságában tartott meghallgatásán beszélt — az MTI tudósítása szerint.

Karikó Katalint kérte fel tanácsadónak a leendő egészségügyi miniszter
Hegedűs Zsolt leendő egészségügyi miniszter Fotó: Hegedűs Zsolt hivatalos oldala

Hegedűs Zsolt miniszterjelölti meghallgatásán azt mondta, alapvetően más szemléletre, mérhető és transzparens ellátásra, az alapellátás és a köztestületek megerősítésére, valamint évente 500 milliárd forint pluszforrásra van szükség az egészségügyben.

A leendő tárcavezető szerint fontos lépés az „emberséges és működő Magyarország” felé, hogy az egészségügy ismét önálló minisztériumot kap. Hangsúlyozta:az ágazatot nem politikai játszmák színhelyének, hanem nemzeti ügynek tekinti.

A meghallgatáson Hegedűs Zsolt bejelentette, hogy a felálló Egészségügyi Minisztériumban öt államtitkárság működik majd. Létrejönne egy Digitális Egészségügyi Hatóság és egy Egészségügyi Minőségellenőrzési Hatóság is, a Magyar Orvosi Kamara pedig visszakapná korábbi jogköreit.

A miniszterjelölt ismertetése szerint külön államtitkárság felel majd az alapellátásért, a digitális egészségügyért és a népegészségügyért, emellett közigazgatási és politikai államtitkárság is működik majd a tárcánál. Az államtitkárok nevét pénteken hozza nyilvánosságra, de Porpáczy Krisztinát már megnevezte az alapellátás felelőseként.

Hegedűs Zsolt azt is közölte, hogy az Országos Mentőszolgálatot 2027 januárjáig miniszteri biztos vezeti majd. Szerinte a mentőszolgálatot stabilizálni és modernizálni kell, a betegszállítást pedig külön kell választani a mentéstől.

A meghallgatás egyik kiemelt bejelentése volt,

„Felkérte Karikó Katalin Nobel-díjas kutatóbiológust, hogy legyen a miniszteri tanácsadó testület tagja, ezt a felkérést pedig elfogadta.”

Karikó Katalin Fotó: u-szeged.hu

Karikó Katalin neve világszerte ismertté vált az mRNS-technológia fejlesztésében betöltött szerepe miatt. Felkérése szimbolikus jelentőségű is lehet, hiszen azt üzeni, hogy az új egészségügyi vezetés a nemzetközileg elismert magyar tudásra és kutatói tapasztalatra is építene.

Hegedűs Zsolt a magyar egészségügy helyzetéről szólva úgy fogalmazott: „a magyar egészségügy nagyon beteg”. Szerinte bizalmi válság van az ágazatban, a rendszer kettészakadt, a szakma pedig nincs valódi döntési helyzetben.

A miniszterjelölt szerint az ágazat leszakadó pályára került: 2023-ban a GDP-arányos egészségügyi költés 4,1 százalék volt, miközben az uniós átlag 7 százalék körül alakult. Hozzátette, több tízezer szakdolgozó és több ezer háziorvos hiányzik az ellátásból, mintegy 900 ezer embernek pedig nincs saját háziorvosa.

Hegedűs Zsolt azt ígérte, hogy a TISZA-kormány prioritásként kezeli majd az egészségügyet, és olyan rendszert szeretne létrehozni, amely mindenki számára elérhető, transzparens, betegközpontú és térítésmentes.

Kiemelt célként beszélt a hálapénz teljes kivezetéséről, a betegek és hozzátartozók hangjának erősítéséről, az egészségügyi dolgozók társadalmi és szakmai megbecsüléséről, valamint a jó gyakorlatok feltérképezéséről és bevezetéséről. Nagyobb hangsúlyt kapna a prevenció és a népegészségügy is.

A miniszterjelölt szerint nem az a legfontosabb kérdés, hány kórházi ágy van, vagy ki az intézmény fenntartója, hanem az, hogy hány beteget gyógyítottak meg, és ki mennyi idő alatt jutott el a diagnózisig. Ígérete szerint a gyógyítás eredményeit nyilvánosságra hozzák, és lehetővé teszik, hogy a betegek akár névtelenül is visszajelzést adjanak az ellátásukról.

Hegedűs Zsolt hangsúlyozta: a nyilvánosság a megújítás egyik legfontosabb eleme. Az őszinteség erény és kötelesség lesz, nem pedig kockázat.

A meghallgatáson szóba került az állami intézményekben zajló magánellátások kérdése is. A miniszterjelölt szerint ezeket világos szabályok közé kell terelni, mert nem működhet átláthatatlanul magánszolgáltatás állami intézményben.

A bizottsági ülésen Takács Péter korábbi államtitkár is hozzászólt. Hegedűs Zsolt válaszában élesen bírálta őt, és úgy fogalmazott:

„Ön az egészségügy Menczer Tamása.”

Hegedűs Zsoltot végül 6 igen szavazattal és 1 tartózkodás mellett támogatta miniszterként a bizottság.

Forrás: Hegedűs Zsolt bizottsági meghallgatása, MTI tudósítás

Aktuális

Messi csereként is történelmet írt – hét egymást követő vb-meccsen szerzett gólt

Argentína tartalékos csapattal is 3–1-re verte Jordániát, Lionel Messi pedig csereként beállva szabadrúgásból talált be. Ezzel ő lett az első játékos, aki hét egymást követő világbajnoki mérkőzésen gólt szerzett.

VB 2026 – 17. nap reggel: Messi hetedszer is lecsapott, Kane rekordot döntött, Kongói DK történelmet írt

VB 2026 - 17. nap reggel: Messi csereként is betalált Jordánia ellen, Kane megelőzte Linekert az angol vb-góllistán, Kongói DK pedig történelmi fordítással jutott tovább.

Esti Rikkancs – 2026. június 28. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Pride után, zászlóvita után, 40 fok előtt: Budapest nem...

VB 2026: Anglia szenved, Panama él – gól nélkül mentek szünetre New Jerseyben

Saka és Rashford visszahozták a sebességet az angol támadójátékba,...

Eljegyzős/kiss-cam pillanat a Norvégia–Franciaországon meccsen

A Redditen egy aranyos Norvégia–Franciaország-pillanat kezdett terjedni: elsőre csak...

Argentína, Messi, Texas

Argentína ma Jordánia ellen lép pályára, Texasban pedig megint...

A panamai szurkolók nem mentek haza

Panama már kiesett, de a szurkolói nem úgy néznek...

Zöld-foki ünneplés a lelátón és otthon, történelmi továbbjutás

Zöld-foki Köztársaság továbbjutása után nemcsak a stadionban, hanem a...

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK