Miután Orbán Viktor miniszterelnök „lázadást” hirdetett az Európai Bizottság költségvetési javaslata ellen, nem csupán Magyarországon vált heves viták tárgyává a mezőgazdasági támogatások jövője: számos uniós tagállamban is tiltakozások indultak az új kerettervekkel szemben. A „lázadás” így új értelemet kapott — ez már nem csak hazai, hanem európai mozgalom.
Közel négy tucat ország csatlakozott az EU-ellenes tiltakozáshoz
Brüsszelben – az Európai Bizottság székháza előtt – több száz gazda demonstrált, akiktől nemcsak magyarok, hanem franciák, belgák, spanyolok és olaszok is csatlakoztak a tiltakozáshoz, követelve az agrártámogatások megtartását (“Don't abandon agriculture”) .
Hol hangosabb a tiltakozás?
Írország: az ír gazdaszövetség Dublinban gyűlt össze, tiltakozva az uniós költségvetés mezőgazdasági keretének 22%-os csökkentése ellen – „hammer blow” néven emlegetik a helyiek .
Csehország, Szlovákia és Ausztria: február óta folyamatosak a tiltakozások, ahol a felszólítások közt szerepel a Mercosur-ügyek, ukrán importok és növekvő bürokrácia elleni opponálás .
Franciaország és Spanyolország: mezőgazdasági érdekképviseletek tiltakoztak a Mercosur- és ukrán vámuniók, valamint az olcsó gabonapiac miatt, ami évente akár 1 milliárd eurós veszteséget jelent nekik .
Mi váltotta ki a tiltakozási hullámot?
Az Európai Bizottság a 2028–2034-es költségvetésben javasolja összevonni az Agrárpolitikát más alapprogramokkal, csökkenteni a CAP-alapokat, saját célú védelmet biztosító kitételeket vezetni be, valamint szigorúbb környezetvédelmi követelményeket bevezetni – mindez számos gazdát komoly pénzügyi veszélybe sodor .
Hogyan reagálnak a tagállamok?
Írországi képviselők nyíltan bírálták a javaslatot, mondván: “aláássa a mezőgazdaságot és vidéki közösségeket” .
Francia és spanyol gazdaképviselet felszólította Macron elnököt, hogy blokkolja a Mercosur-megállapodást – mert az olcsó import veszélyt jelent a hazai termelőkre.
Az EU agrárbiztosa, Christophe Hansen pedig őrködik a CAP elkülönített forrásai felett; arra figyelmeztetett, hogy az unió nem engedheti meg magának, hogy „pusztán a hadügyre költsön”, miközben az élelmezés biztonsága sérül .
Magyarország a nemzeti talaj védelmében
Orbán Viktor kijelentése a magyar kormány állásfoglalását tükrözi: a tiltakozó gazdák mögé felsorakozva a kabinet kész mind politikai, mind jogi eszközökkel fellépni. A magyar gazda szövetségek megerősödtek, és Orbán szóhasználata – „lázadás indul” – nem pusztán verbális üzenet, hanem egy konkrét pozíció a tárgyalások sorozatában.
Az elkövetkező hetek kritikusak lehetnek:
- EU-s költségvetési tárgyalások: Magyarország, valamint a cseh, szlovák, lengyel, ír és olasz kormányok együtt próbálhatják fékezni a mezőgazdasági tér csökkentését.
- Újabb tiltakozások: Európa szerte aktivizálódhat a gazdák mozgalma, akár országos demonstrációkig is.
- Politikai szövetségek: előfordulhat, hogy nemcsak agrárpártok, de miniszterelnökök is közösen képviselik ezt a kérdést az EU-ban.
Az európai mezőgazdaság jövőjéről kialakult vita átalakult: már nem csupán gazdasági vita, hanem politika és identitás ügye is. Orbán Viktor „lázadás” szóhasználata okozta a magyar csatlakozást egy régiós és európai mozgalomhoz, így a hazai fellépés része lett egy szélesebb, több országot átfogó tiltakozási hullámnak.