Fekete-Győr András szerint Tiborcz István egyik üzlettársa 2022-ben közvetlenül megkereste őt azzal a céllal, hogy a Momentum pártot bizonyos feltételek mellett a Fidesz érdekei mentén elindítsák a választásokon. A volt pártelnök szerint ez nem csupán egy informális közeledés volt, hanem konkrét támogatási ajánlatot is tartalmazott, amely milliárdos nagyságrendű pénzügyi segítséget és technikai hátteret ígért volna a Momentum számára.
Idővonal – az ügy kronológiája
2022 vége – 2023 eleje (pontos időpont nem ismert)
Fekete-Győr állítása szerint ebben az időszakban történt megkeresés egy titkosított kommunikációs csatornán (Signal) keresztül. Az üzenetváltás során az üzletember egy „közös megbeszélést” kezdeményezett a Momentum választási részvételéről.
2023 – belső visszautasítás
Fekete-Győr szerint a Momentum elutasította az ajánlatot, és belső viták után ő is megerősítette: „Ha ezt nem utasítottuk volna el, magam sem maradtam volna a pártban.”
2025. július 15. – első nyilvános nyilatkozat
Fekete-Győr a Klubrádióban beszél először nyilvánosan az esetről, név említése nélkül, de utalva a Fideszhez köthető körökre.
2025. július 16. – RTL interjú
A politikus az RTL-nek adott interjújában már egyértelműen megnevezi Tiborcz István egyik üzlettársát, mint a megkeresés forrását. Ekkor hangzik el először, hogy a Momentumnak „egyéves költségvetésének megfelelő támogatást” ajánlottak volna.
2025. július 16–17. – politikai reakciók
Tiborcz István közleményt adott ki, amelyben az állítást „abszurd politikai kitalációnak” nevezte, és azt javasolta, hogy a Momentum „jelentsen fel mindenkit, akit akar, de akkor bizonyítékokat is mutasson be”.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter egy kormányinfón azt mondta: „A Momentum olyan gyenge, hogy még minket sem érdekel.”
Demokratikus Koalíció azonnali feljelentést tett „választási befolyásolás gyanúja miatt”.
Jogilag bizonyítható?
A jelenlegi helyzet szerint:
- Sem Tiborcz, sem az üzlettárs nem ismertette el a kapcsolatfelvételt,
- Az üzenetek (állítólag Signal-alkalmazásban) nem hozzáférhetők,
- Sem tanúvallomás, sem képernyőmentés nem került nyilvánosságra.
A Momentum álláspontja
A párt vezetése megerősítette Fekete-Győr állításait, de hozzátették: az ajánlatot egyértelműen elutasították, és semmilyen háttéralku nem történt. A párt nem fogadott el sem technikai, sem pénzügyi támogatást a megkeresésben említett forrásoktól.
Mi következhet?
- A DK feljelentése alapján ügyészi vizsgálat indulhat,
- A Momentum jelezte: ha szükséges, jogi úton is hajlandók bemutatni a történtek részleteit,
- A kormány részéről nem várható további lépés, mivel a nyilatkozatok szerint az ügy „nem létezik”.
Az eset komoly politikai vihart kavart, de jelen állás szerint nem került elő olyan bizonyíték, amely jogilag is igazolná Fekete-Győr állítását. Az ügy folytatódhat a politikai nyilvánosságban, de akár bírósági eljárásban is, ha a Momentum vagy más párt ezt kezdeményezi.