2025. július 17., csütörtök Névnap: Endre, Elektra
: Részben felhős, 18.1°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 400,13 Ft USD: 344,17 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Diplomáciai töréspont: Lengyelország végleg hazarendelte budapesti nagykövetét

Megosztás
Diplomáciai töréspont: Lengyelország végleg hazarendelte budapesti nagykövetét

Magyarország és Lengyelország történelmi barátsága újabb próbát él át: Varsó véglegesen visszahívta budapesti nagykövetét, ezzel látványosan visszaminősítve a kétoldalú kapcsolatokat.

Lengyelország 2025 július közepén hivatalosan bejelentette, hogy nem küldi vissza Magyarországra nagykövetét, akit már 2024 végén „határozatlan időre” hazarendelt. Bár akkor sokan még csak egy időleges figyelmeztetésként értelmezték a lépést, a mostani döntéssel Varsó gyakorlatilag lefokozta a diplomáciai kapcsolatokat. Ettől kezdve a magyarországi lengyel külképviseletet már nem nagykövet, hanem ügyvivő vezeti.

A konfliktus gyökere: menedék egy vitatott politikusnak
A feszültség alapját egy különösen érzékeny ügy szolgáltatta. Magyarország politikailag védelmébe vette Marcin Romanowskit, a korábbi lengyel igazságügyi miniszterhelyettest, akit hazájában korrupciós vádak és hatalommal való visszaélés miatt keresnek. Romanowski budapesti civil szervezeteknél kapott pozíciót – többek között az Alapjogokért Központban –, és menedékjogot is kapott. Lengyelország ezt ellenséges lépésként értékelte, és már akkor visszarendelte diplomatáját.

A viszony mélypontjára ért
A végleges hazarendelés tényét Magyar Levente, külgazdasági és külügyi államtitkár is megerősítette, és hozzátette: „A kétoldalú kapcsolat hivatalos szintje ezentúl ügyvivői rangra csökken.” A magyar fél szerint ez nem jelenti a baráti kapcsolatok végét, inkább egy válságos időszakot tükröz. Hangsúlyozták, hogy Magyarország továbbra is nyitott a párbeszédre.

Több rétegű ellentét
A Romanowski-ügyön túl a diplomáciai viszály mélyebb politikai nézetkülönbségekre is rámutat:

Lengyelország határozottabban támogatja Ukrajnát, míg Magyarország gyakran kerüli a konfrontációt Oroszországgal.

A varsói vezetésnek egyre kevésbé fér bele a magyar kormány külpolitikai lavírozása.

A magyar belpolitikai lépések, például az igazságszolgáltatás átalakítása is szemet szúrt a lengyel reformpárti kormány számára, amely épp ezzel szemben próbálja helyreállítani hazai demokratikus intézményeit.

Mi következik most?
A nagykövet hazahívása nem szakítás, de súlyos diplomáciai gesztus. Az ügyvivői kapcsolat alacsonyabb szintet jelent, az információáramlás és egyeztetés jóval formálisabbá és lassabbá válhat. Magyarország egyelőre nem válaszolt hasonló lépéssel, így varsói nagykövete továbbra is szolgálatban van.

A lengyel diplomáciai lépés egy korszak végét is jelentheti a magyar–lengyel kapcsolatokban. A történelmi barátságot a jelenlegi kormányzati döntések és világnézeti különbségek komoly próbának vetik alá. Miközben a két ország közvéleménye továbbra is rokonszenvez egymással, a politikai elit egyre távolabb kerül. A kérdés már nem az, hogy visszatér-e a régi szövetség, hanem az, hogy lesz-e még esély valódi újrakezdésre.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!