Fokozódik a feszültség Brüsszel és Budapest között, miután Orbán Viktor miniszterelnök élesen bírálta az Európai Bizottság új költségvetési javaslatát. A kormányfő szerint a tervezet végzetes következményekkel járna a magyar agráriumra nézve, és egyértelmű üzenetet fogalmazott meg: „Lázadás indul!”
Orbán szerint Brüsszel új szabályozásai gyakorlatilag megszorításokat kényszerítenének a magyar mezőgazdaságra. A miniszterelnök egyenesen úgy fogalmazott, hogy a „magyar gazdák kivégzése” zajlik asztalnál, papíron. Kiemelte, hogy az Európai Bizottság intézkedései háttérbe szorítanák a kelet-közép-európai agrárérdekeket, miközben a nyugat-európai lobbi hatékonyabban tudja érvényesíteni saját céljait.
Traktorral és trágyával a brüsszeli iroda előtt
A miniszterelnök kijelentése nem a semmiből érkezett. Néhány nappal korábban magyar gazdák traktoros konvoja jelent meg a magyarországi EU-képviselet előtt, ahol látványos demonstráció keretében trágyával borították be az épület előtti teret. A tiltakozás nemcsak a hazai közvéleményt, de a nemzetközi sajtót is meglepte.
A gazdák szerint az uniós forráselosztás tervezett átalakítása azt jelenti, hogy a kistermelők és családi gazdaságok háttérbe szorulnak, miközben újabb környezetvédelmi elvárásokkal és bürokratikus terhekkel szembesülnek. A tiltakozók szerint ez gyakorlatilag ellehetetlenítené a hazai élelmiszertermelést.
Politikai és gazdasági feszültség egyre élesebben
Orbán Viktor beszédében világossá tette, hogy a kormány nem fogja szó nélkül hagyni, ha Brüsszel „a magyar gazdák jövőjével játszik”. A kormány várhatóan politikai és jogi eszközökkel is fellép a javaslat ellen, miközben további demonstrációkra is buzdította a termelőket.
A mostani helyzet emlékeztet a korábbi nyugat-európai gazdatüntetésekre – különbség viszont, hogy Magyarországon már nemcsak agrár-, hanem politikai színezetet is kapott a tiltakozás. A kormányzati kommunikáció „Brüsszelt” állítja szembe a magyar vidékkel, a gazdákkal, a családokkal.
Mi jön ezután?
Az Európai Bizottság még nem reagált hivatalosan a magyar kormányfő szavaira, azonban a következő hetek uniós tárgyalásai döntő jelentőségűek lehetnek. A magyar agrárium sorsa részben azon múlhat, hogy sikerül-e módosítani a tervezett pénzügyi és környezetvédelmi előírásokat.
Egy biztos: a magyar gazdák tiltakozása most először jelent meg ilyen látványosan az uniós döntéshozatal közvetlen közelében, és a kormány nyílt támogatásával ez a fellépés még határozottabb irányt vehet.