2025. július 14., hétfő Névnap: Örs, Stella
: Napos idő, 30.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 400,15 Ft USD: 342,51 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Macron beintett Amerikának – de vajon lesz, aki követi?

Megosztás
Macron beintett Amerikának – de vajon lesz, aki követi?

Ha valaki azt hitte, hogy Emmanuel Macron a diplomácia nyelvén fogja elintézni Donald Trump legújabb húzását, annak most csalódnia kell. A francia elnök ugyanis nem kertelt: szerinte az amerikai vámháborús fenyegetés durva támadás Európa ellen – és most eljött az ideje, hogy az öreg kontinens ne csak nézze, hanem vissza is vágjon.

Trump, akit nem épp a finom gesztusairól ismerünk, bejelentette: augusztus 1-től 30 százalékos vámot vet ki minden uniós és mexikói árura. Egy mozdulattal átszabva a világkereskedelmi térképet. Macron pedig – szokatlan vehemenciával – válaszolt: „Ez így nem megy tovább.”

A csend vége Párizsból jött
Macron eddig is szeretett az európai egység védelmezőjeként fellépni, de most valami megváltozott. Az X-en (régi nevén Twitteren) közzétett nyilatkozatában nemcsak elutasította az amerikai döntést, hanem egyenesen „ellenlépésekre” szólította fel az EU-t. És nem holmi formális szankciókra gondolt: minden gazdasági és politikai eszköz bevetését sürgeti.

Ez már nem tárgyalóasztal melletti diplomácia. Ez már politika. A szó legélesebb értelmében.

És Brüsszel? Még mindig gondolkodik
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szintén „súlyos zavart” emlegetett, amit a Trump-féle vámok okoznának. De az uniós reakció egyelőre inkább hasonlít egy csendes szobatanácskozásra, mintsem egy gyorsan reagáló válságkezelésre.

És itt jön a kérdés: kinek van ma súlya Európában? Macron szavait hallja mindenki, de vajon ki áll mellé? Németország? Olaszország? Magyarország?

Mert közben Szijjártó Péter magyar külügyminiszter egyenesen a brüsszeli vezetést hibáztatja a válságért, alkalmatlanságot emleget, és a Bizottság leváltásáról beszél.

Vámháború vagy új alku?
A legaggasztóbb, hogy Trump bejelentése akkor érkezett, amikor az EU állítólag még „aktívan tárgyalt” Washingtonnal egy új, igazságos kereskedelmi megállapodásról. Nos, ez a tárgyalás most úgy tűnik, menthetetlenül félresiklott.

És most Macron áll ott, mint az, aki – ha kell – egyedül is beleáll a konfliktusba. Csakhogy a gazdaság nem a gall kakas bátorságán múlik, hanem az uniós egységen. És ez most – valljuk be – legalább olyan törékeny, mint az USA-val fenntartott kereskedelmi kapcsolat.

Végezetül: Európa vagy hallgat, vagy cselekszik
Ez a történet nem pusztán vámokról szól. Ez egy próbatétel: vajon képes-e az Európai Unió határozottan fellépni, ha a legfőbb szövetségesével is szembe kell mennie?

Macron eldöntötte. Most már csak az a kérdés: ki áll mellé – és ki bújik el a tárgyalóasztal mögé.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!