BRUCE LEE „85.”
WING TSUN KUNG-FU ORSZÁGOS EMLÉKTÁBLA AVATÁSOK ÉS RAJZPÁLYÁZAT
Bruce Lee Sport és Művészet
A főszereplő mezítláb, sárga-fekete tréningruhában küzdött meg a toronyház minden egyes emeletén az egyedi harcmodorú ellenfeleivel, akiket persze sorra győzött le. Hihetetlen gyors volt. A kamerák nem tudták rögzíteni a mozdulatait. Villámgyors ütéssorozatok váltották egymást. A jelenetek nagy részét lassítva kellett lejátszani.
Hogy ki volt ez a végtelenül gyors, tiszta szellemű, filozofikus gondolkodású mester és színész, aki úgy vívott fizikai harcot filmjeiben, hogy közben nevelt és bölcsességekre is tanított? Vajon melyik is ez a film?
Elárulom… a mester maga Bruce Lee. Annyira gyors volt, hogy időnként a kamerák sem bírták vele a tempót. Nem volt más választás, le kellett lassítania az ütéseit, hogy érzékelhető legyen a vásznon, hol és hogyan találta el az ellenfeleit. A fenti legendás történet a Game of Death, a „Halálos játszma” (1978) című film forgatásán zajlott.
„Halálos játszma” (1978) című film
Mi lett a sárga-fekete tréning szett sorsa?
Ikonikus ruhadarabbá vált. Híres filmrendezőket is megihletett. Többek között Quentin Tarantinót is, amikor Uma Thurman karakterét öltöztette ebbe a szettbe a Kill Bill című filmben.
Bruce Lee nemcsak a harcművészetet, de a popkultúrát és a divatot is erőteljesen befolyásolta, szellemisége ma is tovább él. Világszerte folyamatosan nyílnak olyan sportklubok, amelyek a mester tanításait és filozófiáját követik. Ezek nem pusztán edzőtermek, hanem közösségi terek, ahol a tanítványok megismerhetik örökségét és tovább vihetik örökérvényű tanításait.
Ezt az utat választotta számos budapesti és vidéki klub is, köztük a Budakalászi Leung Ting Wing Tsun Kung-Fu harcművészeti iskola is, melynek vezetője Kis István 3-as fokozatú mester, aki 9 éve foglalkozik a Wing Tsun kung-fuval. Kiváló oktató és edző, elhivatottan fejleszt gyerekeket és fiatalokat ezen a területen. A Magyar Technikai és Tömegsportklubok Országos Szabadidősport Szövetségének rendezvényein rendszeresen tart technikai bemutatót hátrányos helyzetű gyerekeket támogatva.
A Wing Tsun iskolák évtizedek óta közösségformáló erőt képviselnek Magyarországon. Edzéseiken gyerekek, nők és férfiak együtt fejlődnek, tanulnak, – gyakran egymástól is –, a közös munka során pedig erős közösségi kötődés és szociális háló alakul ki. A rendszeres edzés felelősségre nevel, közösséghez kapcsol, hosszútávon segít egy olyan generáció kinevelésében, amelyet a tudatosság, empátia és a mások iránti elkötelezettség vezérel.
Bruce Lee születésének 85. évfordulójára az év végéig folyamatosan országos szintű emléktábla avatások zajlanak.
Galéria









A közelmúltban nagy sikerrel zárult Budakalászon is az avató, melyet Bruce Lee témájú rajzversennyel színesítettek. A rendezvényt Máday Norbert 10-es fokozatú nagymester nyitotta meg, akinek nevéhez fűződik a Wing Tsun magyarországi alapítása és indítása. Munkássága 4 évtizede alatt számtalan tanítványnak adta át tudását és segítette további mesterek kinevelését.
A rajzverseny nagy sikert aratott, hiszen több mint 50 pályaművet nyújtottak be. Az alkotások között szerepelt szuperhősként ábrázolt harcos, rajzfilmfiguraként megtestesített mester, de megjelent képregényes történetbe képzelt Bruce Lee karakter is. A pályázat célja az volt, hogy a gyerekek játékosan ismerkedjenek meg a harcművészet értékeivel, rajzban jelenítsék meg a bátorság, az erő és a küzdelem szimbolikáját. A legjobb műveket kiállították a klubban, a legtöbb szavazatot elnyert alkotó emlékéremmel térhetett haza.
A rendezvénysorozat egyfajta tisztelgés a modern harcművészet egyik legnagyobb alakja előtt, mely sikere révén közösségépítő eseménnyé vált.
Bruce Lee már gyerekként foglalkozott a harcművészetekkel, legfőképp a Wing Tsun stílussal, amelyet a híres mester, Ip Man tanított neki Hongkongban. Ez az önvédelmi rendszer a gyors reakciókra és a test középpontjának védelmére épít, egyfajta mentális és fizikai fejlődési út. Erősíti az állóképességet, fejleszti a reakcióidőt és kiváló eszköze a stressz levezetésének. Bruce Lee jelentős szerepet játszott abban is, hogy megváltoztassa a keleti harcművészetek megítélését és az ázsiai színészek elfogadását a nyugati világban. A sikerei és az általa közvetített értékek hozzájárultak a kulturális sokszínűség elfogadásához és példát mutattak az esélyegyenlőség előmozdításában is.
A 85. évforduló tiszteletére országszerte további klubok indítását kötik össze emléktábla avatással és karitatív rendezvényekkel. A klubok rendszeresen támogatnak hátrányos helyzetű fiatalokat, igyekeznek minél több lehetőséget biztosítani számukra a fejlődésre, a Wing Tsun harcművészet megismerésére és gyakorlására. Az oktatók a technikai képzések mellett Bruce Lee életművének tanulságait is átadják a tanítványoknak.
„Légy víz, barátom”…– szól az ikonikus Bruce Lee mondat.
Nem is fejezhetné ki jobban, hogy a legnagyobb győzelem az, amikor a saját korlátaidat bontod le, akárcsak a víz, amikor lassan, de biztosan képes utat törni magának. Ebben a szellemben folynak a nyári rendezvények, bemutatók, sporttáborok, mely kiváló lehetőség a szünidő tartalmas eltöltésére.