2025. július 14., hétfő Névnap: Örs, Stella
: Részben felhős, 24.2°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,66 Ft USD: 342,09 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Amikor a technológia túl gyorsan nő: arcfelismerés és valós idejű megfigyelés Magyarországon

Megosztás
Amikor a technológia túl gyorsan nő: arcfelismerés és valós idejű megfigyelés Magyarországon

Az utóbbi években egyre több szó esik a mesterséges intelligencia fejlődéséről, annak hatásairól a munkavégzésre, oktatásra, kreatív iparra – de van egy olyan terület, amelyről alig hallani, mégis talán az egyik legnagyobb kérdést veti fel: a valós idejű megfigyelés.

Nemrég olvastam egy angol nyelvű cikket, ami rávilágított arra, hogy Magyarországon változás történt a biometrikus azonosítás jogi szabályozásában. Eddig is alkalmaztak arcfelismerést – de főként súlyos bűncselekmények esetén, és szigorúan körülhatárolt jogi keretek között. Most viszont egy friss törvénymódosítás lehetővé teszi a technológia használatát olyan esetekben is, amelyek korábban nem estek bele ebbe a kategóriába.

De mit is jelent ez pontosan?

A hírek szerint a rendőrség mostantól valós időben használhat arcfelismerő rendszereket nyilvános tereken, például tüntetéseken, sporteseményeken vagy akár egy forgalmas plázában. A cél állítólag a biztonság növelése, de jogosan vetődnek fel kérdések azzal kapcsolatban, hogy hol húzódik a határ.

Érdekes módon ez az információ eddig nem jelent meg magyar tech oldalakon – és nem azért, mert titok lenne. Talán azért, mert nem feltétlenül „szenzációs” hír. De engem meglepett.

Egyensúlykeresés a biztonság és szabadság között

Európai szinten közben az AI Act – azaz az EU új mesterséges intelligencia törvénycsomagja – kifejezetten tiltani igyekszik a nyilvános helyen történő valós idejű biometrikus azonosítást. Nem mint technológiai újítást, hanem mint olyasmit, ami visszafordíthatatlan hatással lehet az alapvető szabadságjogokra.

Én nem állítom, hogy rossz szándék lenne a háttérben. Talán a döntéshozók azt gondolják, hogy ez egy új lehetőség a közbiztonság erősítésére. De közben azt is érdemes átgondolni: milyen jövőt építünk ezzel?

Mennyire vagyunk tisztában azzal, hogy az AI nem csak segít, hanem rögzít, követ és elemez is – gyakran úgy, hogy mi nem is tudunk róla?

A jövő kérdései

Ez az új jogszabály számomra nem egyértelműen jó vagy rossz hír. Inkább egy tükör. Egy lehetőség arra, hogy elgondolkodjunk: mennyit ér számunkra a privát szféra egy olyan világban, ahol minden adat, mozdulat és arckifejezés digitális nyomot hagy?

Nem kell pánikolni – de talán ideje beszélni róla.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!