Amikor először olvastam a hírt, őszintén szólva megálltam egy pillanatra. Az Apple ugyanis bejelentette, hogy hamarosan valós időben képes lesz lefordítani a beszélgetéseinket – legyen szó üzenetváltásról, FaceTime-ról vagy akár egy sima telefonhívásról. És nem a felhőben történik mindez, hanem a készüléken belül. Ez nálam már nem csak tech, hanem valami emberibb kategória.
Ez már nem a sci-fi kategória. Ez most történik.
Volt idő, amikor egy nyaralás előtt órákat töltöttem a Google Translate környékén, vagy próbáltam franciául megkérdezni, hol van a metró. Most az Apple azt ígéri: csak beszélj, és a telefonod azonnal fordítja – úgy, hogy a másik fél saját nyelvén látja és hallja a mondanivalódat.
Ráadásul nem kell hozzá adatkapcsolat, nem küldjük fel a beszélgetésünket egy szerverre – minden marad privát, és az iPhone-odon belül történik meg a varázslat.
Miért érdekes ez nekünk, magyaroknak?
Mert ez nem csak az amerikaiak játéka lesz. Mi, magyarok, akik eddig többnyire a világ egyik „kisebb” nyelvét beszéltük, most hirtelen a világ másik végén is megszólalhatunk. Nem tökéletes angolsággal, nem ideges gépeléssel – hanem magyarul, őszintén, és közvetlenül.
Ez nem csak külföldi utazásoknál jelent majd előnyt, hanem akár a határon túli magyar közösségek, vagy éppen vegyes nyelvű családok, barátságok, kapcsolatok életében is. A nyelvi fal, ami eddig ott állt köztünk – most megrepedezik.
Van benne valami emberi
Ez az egész technológia túlmutat a biteken meg bájtokon. Mert az, hogy valaki meghall és megért, mindig is a legmélyebb emberi vágy volt. Most úgy tűnik, a technológia végre nem csak gyorsabbá vagy „okosabbá” akar tenni bennünket, hanem közelebb is hoz egymáshoz.
És mi a következő lépés?
Az Apple szerint ez még csak a kezdet. Az MI fordítás mellett a rendszer képes lesz a hangszínt, az érzelmi töltetet is érzékelni, és a fordítás ennek megfelelően hangzik majd. Sőt, a jövőben akár videóhívás közben is lesz „real-time subtitle” – vagyis feliratban is olvashatjuk, amit a másik mond.
Nem vagyok Apple-rajongó, de azt meg kell hagyni: ez most nagyot szól. Nem a dizájn, nem a kamera, hanem az, hogy végre értjük egymást. És ha a technológia ilyen módon kezd el segíteni – akkor talán mégiscsak jó úton járunk.