Betöltés…
32.4 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Letartóztatták Bús Balázst: 30 napra rács mögé került az NKA 17 milliárdos ügyében

Harminc napra letartóztatta a Kecskeméti Járásbíróság Bús Balázst, Óbuda korábbi fideszes polgármesterét, a Nemzeti Kulturális Alap volt alelnökét. Az ügy a választás előtt kiosztott, több mint 17 milliárd forintnyi kulturális támogatás miatt indult, a gyanú különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés. Bús Balázs tagadja a bűnösségét.

A Kecskeméti Járásbíróság csütörtökön döntött Bús Balázs letartóztatásáról. A volt óbudai polgármestert kedden vették őrizetbe, miután a NAV hat embert állított elő a Nemzeti Kulturális Alap támogatásainak ügyében. A gyanúsítottak között Bús Balázs mellett az NKA-pénzek kiosztásában érintett döntéshozói és pályázatkezelői kör tagjai is szerepelnek sajtóinformációk szerint. 

Letartóztatták Bús Balázst: 30 napra rács mögé került az NKA 17 milliárdos ügyében
Fotó: Bús Balázs Wikipedia

Az ügyészség korábbi közleménye szerint megalapozott a gyanú, hogy az NKA döntéshozó testülete 2024 decemberétől a hatáskörét túllépve, törvényi és belső szabályokat megszegve 1079 támogatásról döntött, összesen több mint 17 milliárd forint értékben. Az ügyészség szerint ezzel ugyanekkora vagyoni hátrányt okozhattak.  A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség a letartóztatást a bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlyával, valamint a szökés, az elrejtőzés, az eljárás jogellenes befolyásolása és a bűnismétlés veszélyével indokolta. A döntés ellen jogorvoslatnak lehet helye. 

Az Index információi szerint, Bús Balázs a bírósági döntés után tagadta a bűnösségét. A tárgyalóterem előtt azt mondta, a bíróság szerinte „politikai” és „törvénytelen” döntést hozott, ő pedig vallomást tett, együttműködik a hatóságokkal, és nem követett el bűncselekményt. 

Az NKA-ügy a tavaszi választási kampány után robbant ki, amikor nyilvánosságra került, hogy a kulturális alapból nagy összegű támogatások jutottak kormányközeli szereplőkhöz, előadókhoz és szervezetekhez. Bús Balázs az ügy kirobbanása után távozott az NKA alelnöki posztjáról.  A NAV május végén már jelezte: a több mint 17 milliárd forintos támogatási kör ügyében költségvetési csalás és hűtlen kezelés gyanúja miatt folyik nyomozás. A pénzügyi nyomozók akkor iratokat, elektronikus bizonyítékokat és informatikai eszközöket foglaltak le.

A Telex szerint vele együtt a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő vezetői és annak a kiemelt bizottságnak több tagja is őrizetbe került, amely a 17 milliárd forintos támogatási keret kiosztásáról döntött. A hatóságok hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt nyomoznak.

Aktuális

Venezuela romokban a 7,5-ös földrengés után: túlélők után kutatnak Caracasban

Szükségállapotot hirdettek Venezuelában, miután szerda este két nagy erejű...

Török Gábor: Sulyok Tamás eltávolítása veszélyes fegyver lehet a következő politikai konfliktusokban

Török Gábor szerint nem pusztán Sulyok Tamás személyéről szól...

Mikor lesz rendszerváltás a színházakban?

A magyar színház évtizedek óta egyszerre kulturális szentély, politikai...

Magyar Péter és Toroczkai egymásnak estek: „bohóc, budai úrifiú, kocsmai stílus”

Magyar Péter és Toroczkai László egymást vádolja személyeskedéssel a parlamenti vita után. A szócsata Kapitány István és Kármán András bírálata után éleződött ki.

Esti Rikkancs – 2026. június 25. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Hallja-e, hallja-e! Június 25-én tovább izzik a közélet és...

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK