Betöltés…
26.2 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Magyar Péter: új fejezetet nyitnak a magyar-osztrák kapcsolatokban

Magyar Péter: új fejezetet nyitnak a magyar-osztrák kapcsolatokban
Fotó: Kronen Zeitung

Új kezdetre van lehetőség, új fejezetet nyitnak a magyar-osztrák kapcsolatokban – mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Bécsben, miután Christian Stocker osztrák kancellárral tárgyalt.

A kormányfő az osztrák kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a két népnek voltak súlyos történelmi konfliktusai, de Bécs és Budapest is azt mutatja, mire képesek, ha békében, egymást támogatva dolgoznak együtt.

Magyar Péter emlékeztetett arra, hogy jövőre lesz a kiegyezés 160. évfordulója. Mint mondta, ezért itt az idő egy békésebb, egymást támogató korszakra a kétoldalú kapcsolatokban. Közölte: meghívta az osztrák kormányt együttes kormányülésekre, a következőt szeptemberben a gödöllői Grassalkovich-kastélyban tarthatják.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Magyarország konstruktív tagja lesz az Európai Tanácsnak és a miniszterek tanácsának. Hozzátette: a magyar kormány következetesen kiáll a magyar emberek és vállalatok érdekei mellett, ugyanakkor betartja az Európai Unió közös szabályait.

Magyar Péter megköszönte Christian Stocker támogatását a Magyarországnak járó uniós források hazahozatala ügyében. A kormány legfontosabb feladatai között említette a korrupció elleni küzdelmet, az uniós források megszerzését, a gazdaság újraindítását és a költségvetés stabilizálását.

A tárgyalásokon szó volt a közlekedési együttműködés erősítéséről is. Magyar Péter szerint új szakasz kezdődhet ezen a területen, egyebek mellett a Győr-Sopron autópálya Kismartonig történő meghosszabbításával, valamint a Budapest-Bécs vasúti pálya fejlesztésével. A kormányfő szerint az ingázók életét az is megkönnyítené, ha megszűnnének a visszatérő határellenőrzések.

A miniszterelnök bejelentette: hétfőn megkezdi munkáját a magyar-osztrák bizottság, amely a nyugat-magyarországi azbesztszennyezés körülményeit vizsgálja. Mint mondta, teljes átláthatóságra és a két állam közös munkájára van szükség az ügyben.

Magyar Péter szerint van olyan település, ahol a levegő azbeszttartalma a határérték háromszázszorosát éri el. Hozzátette: a kármentesítésre a lehető leggyorsabban szükség van, és a „szennyező fizet” elvét Magyarország alkalmazni fogja.

A különadókról szóló kérdésre válaszolva a kormányfő azt mondta: a magyar költségvetés nehéz helyzetben van, ezért elsődleges cél egy új, megbízható adatokon alapuló költségvetés elfogadása. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány be fogja tartani az uniós jogszabályokat.

Magyar Péter közölte azt is, hogy kezdeményezi a visegrádi négyek miniszterelnökeinek csúcstalálkozóját június végére Budapestre. Jelezte: a térségi együttműködésbe Ausztria mellett Horvátországot, Romániát, Szlovéniát és a nyugat-balkáni államokat is bevonná.

Az energiaellátásról szólva a miniszterelnök a határkeresztező kapacitások bővítését, az energiabiztonság erősítését és a beszerzési források diverzifikálását nevezte fontosnak. Hozzátette: uniós forrásból energiahatékonysági és épületszigetelési programokat indítanak.

Forrás: MTI

Aktuális

Sikeresen zajlott az MTTOSZ és a BKV közös nyárindító sportnapja Hévízgyörkön

Idén immár 26. alkalommal rendezték meg Hévízgyörkön azt a...

Vénusz, Jupiter, Merkúr és a Hold: látványos júniusi égboltot ígér a NASA

A hónap első felében bolygók sorakoznak az alkonyati égbolton,...

Orbán Brüsszelbe megy – a Patrióták hívták, és nem is akármikor

Orbán Viktor június 17-én Brüsszelbe utazik, ahol a Patrióták...

Esti Rikkancs – 2026. június 09. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Itt az Esti Hírlap! Friss az Esti Hírlap! Vegyék,...

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK