2025. július 16., szerda Névnap: Valter, Irma
: Napos idő, 24.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 400,13 Ft USD: 344,17 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Fordulópont a devizahitelesek ügyében: új Kúria-döntés változtathat meg mindent

Megosztás
Fordulópont a devizahitelesek ügyében: új Kúria-döntés változtathat meg mindent

Jelentős változást hozhat a magyar devizahiteles perekben a Kúria legújabb, 10/2025. számú jogegységi határozata. A döntés az Európai Unió Bíróságának (EUB) C-630/23. számú ítéletén alapul, és célja a fogyasztói jogok megerősítése, valamint a tisztességtelen banki gyakorlatok visszaszorítása.

Miért ilyen jelentős ez a döntés?
A határozat szerint amennyiben egy devizaalapú hitel- vagy lízingszerződés árfolyamkockázatra vonatkozó része tisztességtelen, akkor a teljes szerződés érvénytelennek minősül. Eddig a bíróságok gyakran mérlegelhették, hogy a szerződést részben érvényben tartsák – ennek most vége. Az új gyakorlat értelmében a szerződés csak akkor maradhat érvényben, ha ezt maga a fogyasztó kéri, miután megfelelő tájékoztatást kapott a következményekről.

Mit jelent ez a gyakorlatban?
A döntés kimondja: ha egy szerződés tisztességtelen eleme miatt érvénytelen, akkor a feleknek úgy kell elszámolniuk, mintha a szerződés meg sem született volna. Ez a következőket jelenti:

  • A fogyasztó visszakaphatja az összes befizetett törlesztőrészletet és költséget.
  • A bank csak a folyósított tőke összegét, valamint jogszerűen járó késedelmi kamatot követelhet vissza.
  • Ez lényegében a pénzintézet jogalap nélküli gazdagodásának megszüntetését célozza, és a fogyasztót helyezi előtérbe.

Változik a bíróságok gyakorlata is
A Kúria határozata több korábbi, devizahiteles ügyekben alkalmazott elvi döntést is hatályon kívül helyez. Ezek a jövőben nem tekinthetők kötelező érvényű precedensnek, így a bíróságoknak ettől eltérő, az új határozathoz igazodó ítélkezési gyakorlatot kell követniük.

A döntés egyúttal hangsúlyozza az uniós jog elsőbbségét a nemzeti joggyakorlatban, és biztosítja az egységes alkalmazást minden bíróság számára.

Mi jöhet ezután?
A döntés hatására várhatóan több ezer új per indulhat el, amelyekben az adósok a szerződések teljes érvénytelenségére hivatkozhatnak. Ez komoly kihívást jelenthet a bankrendszer számára, ugyanakkor a fogyasztók részéről egy régóta várt lehetőség nyílhat meg a tisztességtelen szerződések elleni fellépésre.

A kormány részéről sem zárható ki, hogy jogszabályi vagy pénzügyi intézkedéseket vezetnek be a helyzet kezelésére.

A 10/2025. számú kúriai jogegységi határozat valódi fordulópontot jelent a magyar devizahiteles ügyekben. A hangsúly immár egyértelműen a fogyasztó oldalára került, a bíróságoknak pedig az új irányelvek mentén kell döntéseiket meghozniuk. A következő hónapokban eldől, hogyan formálja át ez a fordulat a gyakorlatot, és milyen hatással lesz a még folyamatban lévő ügyekre.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!