2025. július 15., kedd Névnap: Henrik, Roland
: Felhőtlen, 23.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 400,15 Ft USD: 342,51 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Trump új haditervvel állt elő: Ukrajna amerikai fegyvereket kap – az EU számlájára

Megosztás
Trump új haditervvel állt elő: Ukrajna amerikai fegyvereket kap – az EU számlájára

Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnöke és jelenlegi elnökjelöltje váratlan stratégiával állt elő az ukrajnai háború ügyében: az USA kész Patriot légvédelmi rendszereket és más fejlett fegyvereket szállítani Ukrajnának – ám a teljes költséget az Európai Uniónak kell állnia. A bejelentés újabb fordulatot jelent az Egyesült Államok háborús szerepvállalásában, és komoly diplomáciai feszültséget vetít előre Brüsszel és Washington között.

„Az EU fizet, mi fegyvert adunk”
Trump nyilatkozata, amelyet egy virginiai kampányeseményen tett, világos üzenetet közvetített:
„A Patriot rendszert megkapják. Megkapják, amire szükségük van. De az EU fizetni fog érte, nem mi.”

A kijelentés nem csupán retorikai eszköz volt, hanem konkrét lépéseket is beindított. Trump közölte, hogy az amerikai hadiipar már előkészítette a szállításra váró fegyvereket, amelyeket a NATO-tagállamokon keresztül juttatnak el Ukrajnába – az uniós partnerek pedig a számlát is kézhez kapják.

NATO-n keresztül, de amerikai fegyverekkel
A Trump-féle modell új megközelítést kínál: az Egyesült Államok nem közvetlenül, hanem NATO-n keresztül juttat el katonai támogatást, de a technológia, a rendszer és az eszközök továbbra is amerikaiak maradnak. Ez nemcsak logisztikai, hanem politikai szempontból is ravasz húzás: Trump ezzel úgy biztosítja a fegyverszállítást, hogy közben a háborús kiadások felelősségét áttolja az európai szövetségesekre.

Ultimátum Moszkvának: 50 napos határidő
A bejelentés másik fontos része egy figyelemre méltó ultimátum volt Vlagyimir Putyin és az orosz vezetés felé. Trump világossá tette:
„Ha Oroszország 50 napon belül nem hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni, százszázalékos vámokat vezetünk be minden orosz termékre.”

Ezzel az Egyesült Államok nemcsak katonai, hanem gazdasági nyomásgyakorlással is élné, miközben tovább növelné Moszkva elszigeteltségét.

Az EU válaszút előtt
Az Európai Uniót meglepetésként érte Trump bejelentése. Bár több tagállam – köztük Lengyelország, Észtország és Németország – korábban is támogatta az ukrán fegyverkezést, a teljes finanszírozás áthárítása az EU-ra új helyzetet teremt. Az Európai Bizottság egyelőre nem kommentálta hivatalosan az amerikai javaslatot, de diplomáciai források szerint több tagállam erőteljesen aggályosnak tartja a felvetést, mivel „az USA politikai hasznot húz, míg Európa viseli a háborús költségeket”.

Politikai játszma vagy valódi stratégia?
Donald Trump lépése egyszerre tűnik kampányfogásnak és geopolitikai stratégiának. Az amerikai belpolitikában népszerű álláspont, hogy a háborús költségek ne az amerikai adófizetőket terheljék, ám külpolitikai szempontból kérdéses, hogy mennyire lesz fenntartható az „amerikai fegyver – európai számla” modell.

Mindezek ellenére a lépés új irányt adhat az ukrajnai háború kezelésének: egy indirekt, de technológiailag masszív amerikai szerepvállalással, amely közben az európai szövetségeseket is választás elé állítja.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!