2025. július 14., hétfő Névnap: Örs, Stella
: Napos idő, 31.1°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 400,15 Ft USD: 342,51 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Air India Dreamliner-tragédia: Rejtélyes kapcsolók és megmagyarázhatatlan süllyedés

Megosztás
Air India Dreamliner-tragédia: Rejtélyes kapcsolók és megmagyarázhatatlan süllyedés

Új-Delhi – Sokkoló részletek láttak napvilágot a júniusban történt légikatasztrófával kapcsolatban, amelyben egy Air India Boeing 787-8 Dreamliner repülőgép zuhant le, 260 ember életét követelve. A nyomozás eddigi eredményei egy technikailag egyszerűnek tűnő, mégis végzetes eseménysorra utalnak: a gép mindkét hajtóműve leállt, közvetlenül a felszállás után.

Üzemanyagelzárás: egyidejű kapcsolás okozta a bajt
A balesetvizsgálati hatóság előzetes jelentése szerint a repülőgép két fő üzemanyag-elzáró kapcsolója szinte egy időben került „cutoff” állásba, vagyis elzárták az üzemanyag-ellátást. A gép így tolóerő nélkül maradt, és azonnali süllyedésbe kezdett.

A pilóták egyikének sikerült ugyan az egyik hajtóművet újraindítani, de addigra a Dreamliner már kritikus magasságot vesztett, és a zuhanás elkerülhetetlenné vált.

Emberi hiba vagy rendszerhiba?
A Boeing és a General Electric előzetes vizsgálatai nem találtak hibát sem a repülőgép rendszereiben, sem a GEnx-1B típusú hajtóművek működésében. Ez azt jelenti, hogy a figyelem a pilótafülkében történt emberi műveletekre összpontosul. A rögzített hanganyagok alapján a személyzet meglepett és zavart volt, a helyzetet nem kezelték időben.

Előzmények nélküli eset a Dreamlinerek történetében
Ez a baleset az első halálos kimenetelű incidens a Boeing 787-es típus történetében, amely eddig a modern repülésbiztonság mintapéldájaként szolgált. A tragédia súlyosságát fokozza, hogy nem előzte meg semmilyen figyelmeztető jel, karbantartási probléma vagy ismert konstrukciós hiba.

A vizsgálat folytatódik
A végleges jelentés a következő hónapokban várható. A szakértők azt próbálják rekonstruálni, miként történhetett meg, hogy két kulcsfontosságú kapcsoló – amelyek elvileg nem kapcsolódnak egyszerre – szinte azonos időben állt át, teljesen leállítva a gép hajtóműveit.

A repülőgépgyártók és a légitársaságok világszerte feszülten figyelik a fejleményeket, mivel az eset alapjaiban kérdőjelezi meg a vészhelyzeti eljárások és a cockpit-interakciók hatékonyságát.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!