2025. július 14., hétfő Névnap: Örs, Stella
: Napos idő, 26.4°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,66 Ft USD: 342,09 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Egyre mélyülő válság a Közel-Keleten – Irán és a Nyugat atompárbaja új szintre lépett

Megosztás
Egyre mélyülő válság a Közel-Keleten – Irán és a Nyugat atompárbaja új szintre lépett

2025 nyarára az iráni atomprogram körüli feszültségek olyan mértéket öltöttek, amely veszélyesebbé vált, mint az elmúlt két évtized bármely szakaszában. Júniusban az ENSZ Atomenergia-ügynöksége (IAEA) hivatalosan is megállapította, hogy Irán súlyosan megsértette a nukleáris megállapodásban vállalt kötelezettségeit. Ez a lépés nemcsak diplomáciai vihart kavart, hanem katonai válaszlépéseket is elindított – elsősorban Izrael részéről.

Rejtett dúsítóüzemek és hatalmas uránkészlet – a háttérben zajló folyamatok
Az IAEA jelentése szerint Irán legalább két titkos urándúsító telepet üzemeltetett a nemzetközi megfigyelés elkerülésével, miközben több száz kilogramm 60%-os dúsítású uránt halmozott fel – ez már közvetlenül közelít a fegyverminőséghez. Június 12-én az iráni állami média be is jelentette: egy harmadik, „sérthetetlen” föld alatti létesítmény is megkezdte működését, amelyről semmilyen hivatalos előzetes értesítést nem adtak.

 

„Rising Lion” – izraeli-amerikai válaszcsapás a sötétségben
Mindezek után június 13-án Izrael – az Egyesült Államokkal részben összehangoltan – nagyszabású légi hadműveletet indított „Rising Lion” néven. A célpontok között szerepelt Natanz, Fordo és Iszfahán, Irán legismertebb és legfontosabb atomlétesítményei. Bár a támadás látványos volt és a felszíni infrastruktúra jelentős részét megsemmisítette, az izraeli védelmi minisztérium egyik tisztviselője a The Daily Beastnek úgy nyilatkozott: az uránkészlet nagy része túlélte a támadást a föld alatti komplexumokban.

Június 22-én amerikai B-2 bombázók és Tomahawk rakéták zárták le a hadműveletet – ezek már mélyebben fekvő célpontokra koncentráltak, de az eredményről kevés konkrétum látott napvilágot.

Irán válasza: együttműködés felfüggesztése és új fenyegetések
A támadások után az iráni parlament egyhangúlag megszavazta az IAEA-vel való együttműködés felfüggesztését. Teherán vezetői szerint az ügynökség „politikai eszközzé vált a Nyugat kezében”, miközben semmilyen érdemi nyomást nem gyakorolt Izraelre, amely hivatalosan még mindig nem tagja az atomsorompó-egyezménynek (NPT).

Közben az iráni Forradalmi Gárda bejelentette: ha a Nyugat újabb katonai támadást hajt végre, válaszuk „aránytalan és példátlan” lesz. A Perzsa-öböl mentén is megnőtt a katonai jelenlét, és több arab ország is aggodalmát fejezte ki az eszkaláció veszélye miatt.

Európa megosztott, Oroszország támogat – geopolitikai sakkjátszma
Az Európai Unió tagállamai egyelőre nem képesek egységes álláspontot kialakítani. Míg Franciaország és Németország határozottan elítélte Irán lépéseit, addig Spanyolország és Olaszország visszafogottabb hangnemet ütött meg, figyelmeztetve: a katonai válaszok újabb régiós háborúhoz vezethetnek.

Oroszország viszont teljes mellszélességgel Irán mellé állt. A Kreml szóvivője közölte: készen állnak az iráni uránkészlet újratöltésére és védelmére, ha szükséges.

Merre tovább? – A következő hónapok kulcskérdései
Az iráni atomválság következő lépései részben a háttérben zajlanak majd – titkos diplomáciai csatornákon, műholdképeken és katonai elemzéseken keresztül. Két forgatókönyv körvonalazódik:

Diplomáciai visszatérés: Irán visszakozik, és új tárgyalások indulnak, például Kína vagy Katar közvetítésével.

Fegyveres konfliktus eszkalációja: ha Izrael újabb megelőző csapásokat mér, vagy Irán válaszlépést indít, a régióban egy újabb nyílt háború robbanhat ki – Libanonon, Szírián és Irak déli részén keresztül.

A 2025-ös iráni atomkrízis már nem csupán diplomáciai vita a nukleáris ellenőrzésről, hanem egy globális erőpróba, amelyben a fegyverek, a hírszerzés és a propaganda egyaránt szerepet játszik. A kérdés most már nem az, hogy elkerülhető-e az újabb konfliktus – hanem az, hogy ki irányítja a következő lépést, és mekkora árat fizet érte a világ.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!