2025. július 10., csütörtök Névnap: Amália
: Felhőtlen, 19.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,02 Ft USD: 340,23 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Zelenszkij: Eljött az idő, hogy az orosz vagyonnal fizessék meg Ukrajna újjáépítését

Megosztás
Zelenszkij: Eljött az idő, hogy az orosz vagyonnal fizessék meg Ukrajna újjáépítését

Egyre erőteljesebben szólítja fel a nemzetközi közösséget Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, hogy a háború sújtotta ország talpra állításához használják fel a nyugaton befagyasztott orosz állami vagyont. A római Ukrajna Újjáépítési Konferencián elhangzott beszédében Zelenszkij azt is kijelentette: „Az orosz agresszió következményeit nem viselheti örökké Európa – itt az ideje, hogy az elkövető fizessen.”

Politikai akarat már van – pénzügyi döntések következnek?

Az eseményen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy 165 milliárd eurós támogatási keret áll rendelkezésre Ukrajna hosszú távú fejlesztési projektjeihez, amelyből 10 milliárd euró már konkrét szerződések formájában is megkötésre került. Ugyanakkor a konferencia egyik központi kérdése volt, hogy a jelenleg nyugati bankokban zárolt, mintegy 300 milliárd dollárnyi orosz állami vagyon miként és milyen feltételekkel vonható be a rekonstrukcióba.

Zelenszkij szerint ez nem bosszú, hanem igazságtétel: „Az orosz rakéták nemcsak házakat, hanem családokat, jövőket rombolnak le. A befagyasztott vagyon célzott felhasználása azt üzenné a világnak: az agresszió nem maradhat következmények nélkül.”

Kockázatok és viták

A jogi háttér kidolgozása azonban továbbra is vitatott kérdés: több nyugati országban is felmerült az aggodalom, hogy a vagyon kisajátítása precedenst teremthet, ami más geopolitikai helyzetekben visszaüthet. Franciaország és Németország például óvatosan támogatják az ötletet, de a végső döntéshez még politikai és jogi garanciákra várnak.

Magyar visszhang egyelőre nincs

Miközben Európa több fővárosában már napirendi pontként tárgyalják a kérdést, a magyar sajtóban és politikai közbeszédben egyelőre nem jelent meg a hír. Pedig a magyar gazdaság és diplomácia szempontjából is kulcskérdés lehet, hogy milyen módon vesz részt az ország a háború utáni újjáépítési folyamatban – akár pénzügyi, akár stratégiai értelemben.

Az ukrán elnök szavai nem csupán egy újabb retorikai fordulatot jelentenek, hanem egy Marshall-terv szerű gondolatot vetítenek előre, amelyben az orosz vagyon válik a béke zálogává. Hogy ez megvalósul-e, az a következő hónapok geopolitikai egyeztetésein dőlhet el – de egy biztos: a javaslat már ott van az asztalon.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!