2025. július 12., szombat Névnap: Izabella
: Részben felhős, 20.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,66 Ft USD: 342,09 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Búcsú M. Kiss Sándortól – Egy nemzet emlékezetének őrzője távozott

Megosztás
Búcsú M. Kiss Sándortól – Egy nemzet emlékezetének őrzője távozott

Július 8-án, életének 83. évében elhunyt M. Kiss Sándor történészprofesszor, a nemzeti ellenállás és az 1956-os forradalom egyik legelkötelezettebb kutatója. Távozásával nem csupán a történettudomány veszített egy kivételes gondolkodót, hanem a magyar emlékezetpolitika is egy olyan hangot, amely a múlt tisztességes feltárását mindig a nemzeti önazonosság szolgálatába állította.

Egy élet a múlt feltárásának szentelve
M. Kiss Sándor 1943-ban született Budapesten, és már fiatalon elkötelezte magát a történelem iránt. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett magyar–történelem szakon, majd hosszú és sokszínű tudományos pályát futott be. Kezdetben a Hadtörténeti Intézet munkatársa volt, később a Művelődéskutató Intézet, a Művelődésügyi Minisztérium, valamint a Miniszterelnöki Tanácsadó Testület keretében dolgozott, ám igazi szakterületét mindig a 20. századi magyar történelem fájdalmas és tanulságos fejezetei jelentették.

Az 1944–45-ös nemzeti ellenállás és az 1956-os forradalom történetének kutatása során nem pusztán dokumentált és elemzett, hanem értelmezett, gondolatot ébresztett és felelősséget vállalt. Részt vett az 1956-os sortüzek kivizsgálására alakult Történelmi Tényfeltáró Bizottság munkájában is, ezzel hozzájárulva a rendszerváltás utáni igazságtétel folyamatához.

Tudományos és emberi öröksége
1997-től közel másfél évtizeden át a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történeti Intézetének vezetőjeként formálta a jövő történésznemzedékeit. Később a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár (RETÖRKI) tudományos igazgatójaként és tanácselnökeként működött közre a közelmúlt történetének feldolgozásában. Egyik kulcsfigurája volt a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak is, ahol a történelmi múlt méltó emlékezete volt számára küldetés.

Elismerések és megbecsülés
Munkásságát számos kitüntetés övezte: 2000-ben Magyar Érdemrend Tisztikereszttel, 2013-ban Középkereszttel, majd 2022-ben a magyar tudományos élet egyik legnagyobb elismerésével, a Széchenyi-díjjal tüntették ki. Ám talán a legnagyobb méltatás mégis tanítványai, kollégái és tisztelői sorából érkezett, akik őszinte szellemiségére, határozott értékrendjére és különleges humorára emlékeznek.

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója búcsúposztjában így emlékezett meg róla: „Mentorom, tanárom, kollégám, barátom voltál. Hiányozni fogsz. Zseniális humora, gondolatai, társasága nélkül szegényebb lesz a világ.”

A múlt őrzője, aki a jövőért dolgozott
M. Kiss Sándor számára a történelmi igazság feltárása sosem öncélú kutatás volt. Hitte, hogy a múlt ismerete nélkül nem lehet szilárd alapokra építeni a jövőt. Írásaiban, előadásaiban és emberi jelenlétében is a felelősségteljes nemzettudatot szolgálta – azt a gondolatot, hogy a történelem nem csupán tankönyvekben él, hanem bennünk, a közösségi emlékezetben, a döntéseinkben és az értékeinkben.

Most, hogy elment, ránk hagyta ezt az örökséget. A feladatunk, hogy továbbvigyük.

Nyugodjék békében.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!