Manapság, a hír világában egy esemény, egy történés maximum egy napig tart, aztán eltűnik. Nem úgy, ez a zenei-irodalmi est, amely megérdemli, hogy közel egy év után is, megjelenjen, s hol máshol is, mint a 128 éves Esti Hírlapban, amely az értékek közvetítését tekinti, küldetésének.
Az Aranytíz Kultúrházban (Budapest, Arany János utca 10.) jártam egy igazán különleges, zenés-irodalmi esten. Az eseményről szóbeszéd útján értesültem, és mivel aznap este – vasárnap – a kereskedelmi televíziók csak a megszokott, celebközpontú műsorokat kínálták, úgy döntöttem: adok egy esélyt valami igazán értékesnek. És milyen jól tettem!
Galéria




A koncertszínházi előadás Dobszay-Meskó Ilona Erkel-díjas zeneszerző és Winkler Balázs elektronikus zenei alkotó új, kifejezetten erre az alkalomra komponált zenéjével keltette életre Kosztolányi Dezső lírai és prózai világát. A zenék tökéletesen illeszkedtek Kosztolányi szövegeinek ritmusához, hangulatához – olykor lágyan kísértek, máskor drámai erővel támogatták a narratívát.
A koncert „zenés–verses színházi játék” formájában épült fel, és méltó módon állított emléket Kosztolányi életművének. Vámosi-Nagy Zsuzsa (fuvola) és Szilágyi Kinga Katinka (hárfa) nem csupán hangszeres előadóként vettek részt az esten, hanem prózai szövegeket mondtak, énekeltek is – nőies eleganciájukkal pedig vizuálisan is emelték az est színvonalát. Külön kiemelendő Herboly László (ütőhangszerek), aki érzékenyen, finoman szőtte bele játékát az előadás szövetébe – szinte észrevétlenül vált a hangulat részesévé.
A színpadon Kosztolányi megformálójaként Nizsai Dániel színművész, bábszínész lépett színre. Előadásmódja elmélyült, hiteles és megrendítő volt – a költő szavai nem csupán elhangzottak, hanem valóban megelevenedtek. A néző úgy érezhette, hogy Kosztolányi a legbelsőbb titkaiba avatja be őt: verseinek zeneisége, prózájának őszintesége és szókimondása ritka természetességgel szólalt meg.
A produkció dramaturgiáját Mátrai Diána Eszter alakította, a rendezést Harangi Mária jegyezte. A bábterv és kivitelezés Nizsai Dániel munkája volt – ez is hozzájárult ahhoz a komplex színházi élményhez, amely túlmutatott egy hagyományos koncerten.
Közreműködtek:
- Nizsai Dániel – színművész, bábszínészVámosi-Nagy Zsuzsa – fuvola
- Szilágyi Kinga Katinka – hárfa
- Herboly László / Maros Ádám – ütőhangszerek
- Zene: Dobszay-Meskó Ilona
- Elektronikus zene: Winkler Balázs
- Bábterv és -kivitelezés: Nizsai Dániel
- Dramaturg: Mátrai Diána Eszter
- Rendező: Harangi Mária
Vámosi-Nagy Zsuzsa és Szilágyi Kinga Katinka 2009-ben alapították fuvola–hárfa duójukat, és azóta számos sikeres koncertévadot tudhatnak maguk mögött. 2022-ben elnyerték a Magyar Művészeti Akadémia hároméves zeneművészeti ösztöndíját, amely lehetővé tette számukra nemcsak a koncertsorozat folytatását, hanem új, interdiszciplináris projektek megvalósítását is – ezek egyike volt ez a Kosztolányi-est.
„A 20. századi magyar költészet mindig is inspirálta duónkat. A Nyugatosok nyelve ma is érthető, modern és friss. Az MMA ösztöndíjával olyan irodalmi estet hozhattunk létre, amely méltó módon képviseli Kosztolányi életművét.”
– Vámosi-Nagy Zsuzsa és Szilágyi Kinga Katinka
Összegzésként: egy rendkívül igényes, átgondolt és művészileg is értékes est részese lehettem. A különleges zenei és irodalmi szövetségből született előadás valódi kulturális élményt kínált – örülök, hogy vasárnap este ezt választottam.