2025. június 17., kedd Névnap: Laura, Alida
Budapest: Részben felhős, 25.1°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 402,90 Ft USD: 348,77 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Az Európai Bizottság 2025. évi jogállamisági jelentése Magyarországról – összefoglaló megállapítások és ajánlások

Megosztás
Az Európai Bizottság 2025. évi jogállamisági jelentése Magyarországról – összefoglaló megállapítások és ajánlások

2025 júniusában az Európai Bizottság közzétette az éves jogállamisági jelentését, amelyben az uniós tagállamok jogállamisággal kapcsolatos helyzetét értékeli. A jelentés Magyarország esetében négy fő területre összpontosít:

1. Igazságszolgáltatás függetlensége
A jelentés szerint Magyarországon az igazságszolgáltatás szervezeti és működési keretei továbbra is figyelmet érdemelnek. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének hatáskörei és a bírói kinevezések folyamata szerepel a megfigyelt tényezők között. Emellett szó esik a bírói önigazgatás szerepéről, valamint a bírák függetlenségét érintő szabályozási változásokról.

2. Korrupció elleni fellépés
A dokumentum kitér a korrupció elleni intézményi keretrendszerre, a megelőző és nyomozati eszközökre, valamint az átláthatósági követelmények alkalmazására. A jelentés külön megemlíti az uniós források felhasználásának ellenőrzését, és értékeli a független ellenőrző intézmények szerepét. Szóba kerül az Európai Ügyészséghez való csatlakozás kérdése is.

3. Média pluralizmusa és szabadsága
A jelentés a médiaszabályozási környezettel, a médiaszolgáltatók működési feltételeivel, valamint a sajtóorgánumok piaci viszonyaival foglalkozik. A Bizottság elemzi a közszolgálati média működését, a médiaszabályozó hatóságok függetlenségét, valamint a szerkesztői szabadságot érintő kérdéseket.

4. Fékek és ellensúlyok rendszere
A dokumentum foglalkozik a jogalkotási folyamat átláthatóságával, a társadalmi konzultációk szerepével, valamint a civil társadalmi szervezetek működési környezetével. Elemzi a különböző állami intézmények közötti viszonyokat, valamint az újonnan létrehozott szervek – például a Szuverenitásvédelmi Hivatal – jogköreit és szabályozási hátterét.

Összegzés és ajánlások
A Bizottság országonkénti ajánlásokat fogalmaz meg, amelyek célja a jogállamisági keretek megerősítése. Magyarország esetében ezek az ajánlások érintik:

az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosítását,

a korrupció elleni fellépés hatékonyságát,

a média függetlenségének és sokszínűségének megerősítését,

a demokratikus intézmények közötti egyensúly biztosítását.

A jelentés teljes terjedelemben elérhető az Európai Bizottság hivatalos honlapján.

Forrás: Európai Bizottság – 2025. évi jogállamisági jelentés

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!