2025. július 22., kedd Névnap: Magdolna, Mária
: Napos idő, 28.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,28 Ft USD: 341,29 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Tiltakozás a Szigeten: antiszemitizmussal vádolják az egyik fellépőt

Megosztás
Tiltakozás a Szigeten: antiszemitizmussal vádolják az egyik fellépőt

Heves vitákat kavart a 2025-ös Sziget Fesztivál egyik fellépőjének bejelentése: a Kneecap nevű északír rapzenekar augusztus 11-i koncertje ellen több zsidó szervezet is tiltakozott, antiszemita megnyilvánulásaikra hivatkozva. A közfelháborodás azóta sem csillapodik. A kérdés immár túlmutat egyetlen fellépésen.

A szólásszabadság határairól, a kultúra felelősségéről és az antiszemitizmus elleni fellépés fontosságáról beszélgettünk Rosenfeld Dániel Imrével, a MAZSISZEM elnökével és főkántorával.

Miért tartotta fontosnak, hogy az önök szervezete is állást foglaljon az ügyben?

Köztudott, hogy 2023. október 7-én, a zsidó szimchat Tóra ünnep reggelén indította el a Hamász azt a vérengzést, amely Izrael történetének egyik legsúlyosabb terrortámadása volt. Gyerekeket, időseket, terhes nőket öltek meg, és több száz embert elraboltak. Magyarország azon kevés országok egyike volt, amely azonnal elítélte a történteket. Ugyanakkor nyugat-európai és amerikai nagyvárosokban örömünnepek zajlottak – főleg fiatalok részéről.
A Kneecap zenekar hallgatott ekkor. Amikor azonban Izrael megkezdte válaszcsapásait a Hamász ellen, a zenekar nyilvánosan kiállt a palesztin ügy mellett, figyelmen kívül hagyva a brutális tényeket. Ez számunkra elfogadhatatlan.

Hogyan fordulhat elő, hogy egy zenekar ekkora politikai hullámokat kavar?

Az emberi jogok, az egyetemes értékek azok az alapok, amelyeken egy civilizált társadalom nyugszik – ilyen Izrael. A Hamász uralta térségben ezek az értékek nincsenek jelen. Amit 2023 októberében láttunk, az ennek a szomorú következménye volt. A Kneecap állásfoglalása nem kulturális véleménynyilvánítás – ez politikai propaganda.

De hol a határ a szabad véleménynyilvánítás és az uszítás között?

A szólásszabadság fontos érték, de nem jelenthet szabad utat a gyűlöletkeltésnek és antiszemitizmusnak. A Magyar Kormány zéró toleranciát hirdetett mindenféle gyűlölettel szemben, és ezt a szellemiséget mindenkinek – különösen nagy elérésű kulturális eseményeknek – tiszteletben kell tartania.
Ha egy zenekar közvetve a Hamász mellett áll ki, azzal nemcsak a zsidó közösséget sérti meg, hanem mindannyiunkat, akik hiszünk az emberi méltóságban.

Nem túlzás egyetlen zenekar miatt nemzetközi botránytól tartani?

Egyáltalán nem. Ma a zsidók a célpont, holnap a keresztények – ez egy lejtő, amelyen ha elindulunk, nehéz megállni. Az antiszemita eszmék mindig kicsiben kezdődnek. Miért kellene egy ilyen eszmét importálni egy nemzetközi kulturális fesztiválra?

– A fesztiválszervezők mindeddig kitartanak a meghívás mellett. Mit gondol erről?

Számomra érthetetlen. Miért akarják a fiatalok elé kulturális címkével olyan eszméket tárni, amelyek a gyűlöletet, a megosztást szolgálják? A Kneecap stílusát nem kívánom minősíteni, de világszerte rengeteg értékes zenei és művészeti produkció létezik, amelyek valódi kulturális értéket közvetítenek.

A Kneecap népszerű a fiatalok körében. Ez nem lehet legitimáció?

A fiatalok keresik az útjukat – ez természetes. De épp ezért kötelességünk, hogy példát mutassunk nekik. Aki már valamilyen kulturális értéket letett az asztalra, annak dolga, hogy utat mutasson az új generációnak. Nem szabad őket kiszolgáltatni a hamis eszméknek, még véletlenül sem.

Milyen alternatívát tudnának kínálni a fesztiválon?

A Kazán István Kamaraszínház művészeti menedzsereként felajánlom, hogy térítésmentesen bemutatjuk a „Kislány a pokolban” (Sárdi Mária) és az „Auschwitzi Napló” (Tadeusz Borowski) című monodrámákat, valamint az Ávinu autentikus zsidó zenekar koncertjét a Sziget Fesztiválon.
Ez valódi kulturális élmény lenne – és egyben erős üzenet is: nem hagyjuk, hogy a múlt borzalmai megismétlődjenek. Arra biztatom a többi zsidó kulturális szervezetet is, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez!

Köszönöm az interjút!

Az Esti Hírlap semleges tudósítóként törekszik arra, hogy teret adjon a közéleti és kulturális vitáknak, különösen azoknak, amelyek érzékeny társadalmi kérdéseket érintenek. Célunk, hogy a párbeszédet elősegítve hozzájáruljunk az árnyaltabb közgondolkodáshoz és a különböző álláspontok megértéséhez.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!