2025. július 22., kedd Névnap: Magdolna, Mária
: Felhőtlen, 27.2°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,28 Ft USD: 341,29 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Új geopolitikai feszültség: amerikai nyitás Pakisztán felé, India reagál

Megosztás
Új geopolitikai feszültség: amerikai nyitás Pakisztán felé, India reagál

2025 júliusában váratlan diplomáciai fejlemény történt: az Egyesült Államok egyik vezető politikusa, a volt elnök új kapcsolatfelvételt kezdeményezett Pakisztán magas rangú katonai vezetésével. A találkozó informálisan, de jól dokumentált formában zajlott, és azonnali visszhangot váltott ki nemcsak a térségben, hanem Washingtonban is.

Az esemény különösen érzékenyen érintette Indiát, amely az elmúlt években stratégiai partnerként mélyítette együttműködését az Egyesült Államokkal – különösen a Kína elleni geopolitikai egyensúly fenntartásában. A diplomáciai csatornákon keresztül India hivatalosan is jelezte aggályait, arra hivatkozva, hogy egy ilyen találkozó újra megnyithatja a teret a pakisztáni katonai-politikai befolyás előtt.

Szakértők szerint a lépés túlmutat egy szimbolikus gesztuson. Az amerikai politikai körök egyes szereplői ezzel a lépéssel újra kívánják pozicionálni az Egyesült Államok szerepét Dél-Ázsiában, ahol Kína befolyása folyamatosan növekszik. Pakisztán, amely korábban az Egyesült Államok egyik kiemelt szövetségese volt a térségben, az elmúlt években egyre inkább Kína felé fordult – részben az USA-hoz fűződő viszony megromlása miatt.

India válaszreakcióként nemcsak a kétoldalú kapcsolatok jövőjét kezdte újragondolni, hanem elemzők szerint akár külpolitikai nyitást is fontolgat Kína felé, hogy ellensúlyozza a térségbeli instabilitás kockázatait.

A mostani fejlemények tehát nem csupán egy egyszeri diplomáciai aktust jelentenek, hanem az Egyesült Államok, Pakisztán és India közötti háromszög újraformálódásának első lépései lehetnek. A következő hónapokban kulcskérdés lesz, hogyan reagál az amerikai külügy hivatalosan, és milyen stratégiai irányt vesz az indo–csendes-óceáni régióban kialakuló hatalmi egyensúly.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!