2025. július 22., kedd Névnap: Magdolna, Mária
: Napos idő, 28.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,28 Ft USD: 341,29 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Szlovákia megálljt parancsolt: elakadt az EU újabb Oroszország-elleni szankciós csomagja

Megosztás
Szlovákia megálljt parancsolt: elakadt az EU újabb Oroszország-elleni szankciós csomagja

Miközben Európa a háború árnyékában igyekszik egységesen fellépni Oroszországgal szemben, Szlovákia egy meglepő lépéssel blokkolta az Európai Unió 18. szankciós csomagját. A pozsonyi kormány döntése feszültséget keltett Brüsszelben, és megkérdőjelezte az unió egységét az orosz agresszió kezelésében.

Egyetlen tagállam döntése: leállt az EU gépezete
Az EU-ban a külpolitikai döntések egyhangúságot igényelnek – vagyis egyetlen ország vétója elég ahhoz, hogy egy egész intézkedéscsomag elbukjon. Most Szlovákia él ezzel az eszközzel, és megakadályozta az újabb gazdasági és hadiipari korlátozásokat Moszkva ellen.

A döntés mögött Robert Fico miniszterelnök kormánya áll, amely gazdasági és energetikai szempontokra hivatkozva kérdőjelezte meg a szankciók hatékonyságát és indokoltságát.

Miről szólna a 18. szankciós csomag?
Az új szankciók célja lett volna:

  • az orosz hadiiparhoz szükséges nyugati technológia leállítása,
  • orosz pénzügyi szereplők hozzáférésének korlátozása az európai tőkepiacokhoz,
  • a közvetett gázkereskedelem szigorítása harmadik országokon keresztül (pl. Törökország, Kína),
  • és új szállítási, biztosítási korlátozások bevezetése.

Ez utóbbi különösen érzékenyen érintené azokat a kelet-közép-európai országokat, amelyek még mindig jelentős mértékben függenek az orosz földgáztól – Szlovákia pedig épp ez ellen tiltakozik.

Fico: "Nem lehet öncélúan szankciózni"
Robert Fico egy nyilatkozatban közölte:

„Szankciókat csak akkor szabad hozni, ha azok hatékonyak és nem ártanak jobban a saját polgárainknak, mint az ellenfélnek.”

A szlovák vezetés szerint a csomagban szereplő gázpiaci korlátozások jelentős energiaválságot idéznének elő az országban. Fico azt is jelezte, hogy támogatnák a szankciókat, ha a földgázkérdést külön tárgyalnák.

EU-s válasz: kompromisszumkeresés vagy repedés?
Az Európai Bizottság próbálta enyhíteni a feszültséget: módosított változatot javasolt, azonban a tanácsi ülés végén nem született megegyezés. Brüsszel így kénytelen elhalasztani a döntést, miközben Ukrajna és több nyugat-európai tagállam sürgetné a fellépést Oroszországgal szemben.

A kérdés most az: beindul-e egy dominóeffektus, amely más kelet-európai országokat is vétóra ösztönözhet (pl. Magyarországot), vagy sikerül kompromisszumot találni?

Mit jelent ez a gyakorlatban?
Rövid távon nincs újabb korlátozás Oroszország ellen.

A Kreml gazdaságát ez erősítheti, mivel egy újabb csapást most elkerült.

Az EU belső törésvonalai mélyülhetnek, főleg az energiafüggő országok és a „szankciópárti” tagállamok között.

Elemzők szerint
Több nemzetközi szakértő úgy véli, hogy Szlovákia döntése nem teljesen meglepő, hiszen Fico korábban is Moszkva-barátsággal vádolt kijelentéseket tett. Ugyanakkor ez most nem csupán politikai üzenet, hanem gazdasági túlélési stratégia is lehet.

Az Európai Unió jelenleg egy törékeny egyensúlyi helyzetben lavírozik: hogyan lehet fenntartani az egységet a szankciós politika frontján, miközben egyes tagállamok saját energiabiztonságukat féltik?

Szlovákia döntése új korszakot nyithat az EU belső vitáiban – a kérdés már csak az, hogy ez csak figyelmeztetés volt, vagy tartós szembenállás kezdete.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!