2025. július 19., szombat Névnap: Emília
: Napos idő, 18°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,02 Ft USD: 342,92 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Belgium is hadba lép a keleti frontért – 200 katona érkezik Litvániába, NATO-keretben, Oroszország árnyékában

Megosztás
Belgium is hadba lép a keleti frontért – 200 katona érkezik Litvániába, NATO-keretben, Oroszország árnyékában

A NATO keleti szárnyának védelme újabb tagországi megerősítést kapott: Belgium bejelentette, hogy 200 katonát vezényel Litvániába, közvetlenül az orosz határ közelébe. A lépés része annak a fokozódó nemzetközi biztonsági összefogásnak, amely az Ukrajna elleni orosz agresszió óta új értelmet adott a szövetség kollektív védelmi doktrínájának.

Brüsszeli döntés – geopolitikai válasz
A belga védelmi minisztérium közleménye szerint a telepítés egy, a NATO „Enhanced Forward Presence” nevű kezdeményezésének részeként történik. Az ideiglenes kontingens – melynek tagjai felderítő egységekből, tüzérségből, logisztikai támogatókból és orvosi személyzetből állnak – 2026 elejéig állomásozik majd Litvániában.

Ez az első alkalom, hogy Belgium önállóan ilyen jelentős számú katonát küld a Baltikumba. A német parancsnokság alatt zajló művelet célja egyértelmű: megnövelni az elrettentő erőt az orosz határ mentén, és demonstrálni a NATO-tagállamok összezárását az aktuális európai biztonsági helyzetre válaszul.

Fegyveres válasz a bizonytalanságra
A döntés hátterében a szövetségi tagállamok egyre erőteljesebb aggodalmai húzódnak meg. A keleti térségben tapasztalható orosz katonai aktivitás – beleértve a fehérorosz határ közelében zajló hadgyakorlatokat és az Ukrajnán túli destabilizációs kísérleteket – mind hozzájárultak ahhoz, hogy a NATO-országok újraértékeljék helyi jelenlétüket.

Belgium nemcsak szimbolikus jelenlétet vállal: a kontingens komplett műveleti képességgel rendelkezik, és készen áll arra, hogy aktív védelmi szerepet vállaljon bármilyen válsághelyzet esetén.

A keleti szárny új korszakba lép
A belga lépés nem elszigetelt jelenség. Az elmúlt hónapokban több NATO-tagállam is bejelentette: növelni kívánják jelenlétüket a Baltikumban és Lengyelországban. Lengyelország saját nemzeti erőket vezényelt keleti határaira, míg Románia és Szlovákia is megerősítette közös műveleti egységeit. A balti államok pedig folyamatosan sürgetik a szövetséget: ne csak reagáljon, hanem legyen jelen – fizikailag, meggyőzően és hosszú távon.

Orosz reakció még nem ismert
Moszkva eddig nem adott hivatalos választ a belga kontingens érkezésére, de elemzők szerint a Kreml nem nézi jó szemmel a NATO-erők bővülését közvetlen szomszédságában. Az orosz külügy korábban „provokatív katonai nyomulásként” minősítette a hasonló telepítéseket, és ellenlépésekre is utalt.

Belgium hosszú évtizedek óta nem vállalt ekkora katonai szerepet a keleti védelmi övezetben. A mostani lépés nemcsak a NATO iránti elkötelezettség erős jele, hanem annak is bizonyítéka, hogy a nyugat-európai országok is egyre kevésbé tekintik távolinak az orosz fenyegetést.

A keleti határ ma már nemcsak térképészeti kérdés, hanem a nyugat jövőjének határvonala is. És ezen a határvonalon Belgium mostantól ott van – katonákkal, szövetségesként, a biztonság oldalán.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!