2025. július 16., szerda Névnap: Valter, Irma
: Felhőtlen, 20.3°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 400,13 Ft USD: 344,17 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Nem érint minket – reagált az OTP a Kúria devizahiteles fordulatára

Megosztás
Nem érint minket – reagált az OTP a Kúria devizahiteles fordulatára

Ahogyan korábban beszámoltunk róla, a Kúria 10/2025. számú jogegységi határozata alapjaiban változtathatja meg a devizahiteles perek menetét Magyarországon. A döntés értelmében, ha egy devizaalapú hitel- vagy lízingszerződés árfolyamkockázatra vonatkozó része tisztességtelen, akkor az egész szerződés érvénytelennek minősülhet – kivéve, ha a fogyasztó kifejezetten kéri annak fenntartását.

A fordulat jelentőségéről már részletesen írtunk, most pedig megérkezett az OTP Bank hivatalos reakciója is, amely szerint a határozat nem érinti az ő szerződéseiket.

Az OTP álláspontja
Az OTP Bank közleménye szerint a jogegységi döntés kizárólag azokra az esetekre vonatkozik, amelyekben az árfolyamkockázatról szóló tájékoztatás nem volt megfelelő. Saját állításuk szerint az általuk kötött hitelszerződésekben a tájékoztatás minden szempontból megfelelt a jogszabályi követelményeknek. Erre már több bírósági ítélet is visszamenőleg megerősítést adott.

A bank szerint a Kúria döntése lényegében csak szűk körben alkalmazható, és kizárólag azokra a szerződésekre vonatkozik, ahol a tájékoztatás valóban hiányos vagy félrevezető volt. Ilyen esetekben a szerződés teljes érvénytelensége kerülhet szóba, de csak akkor, ha a fogyasztó ezt kifejezetten kéri – miután megfelelő tájékoztatást kapott az érvénytelenség következményeiről.

Mi változik ettől függetlenül?
Bár az OTP saját szerződéseit kívülállónak tartja az új bírói gyakorlathoz képest, a Kúria döntése mégis sorsfordítónak tekinthető a devizahiteles perek történetében. A határozat hatályon kívül helyez több korábbi elvi döntést, ezzel egyidejűleg kötelező érvényű irányt mutat minden magyar bíróság számára.

A bíróságoknak mostantól azt kell vizsgálniuk, hogy az adott szerződés árfolyamkockázatra vonatkozó része megfelelően tájékoztatta-e az ügyfelet. Ha nem, a teljes szerződés semmis lehet. Ebben az esetben a fogyasztó visszakaphatja az eddig befizetett összegeket, míg a bank kizárólag a tőkeösszeget és a jogszerű késedelmi kamatot követelheti vissza.

Jönnek az új perek?
A döntés nyomán jogi szakértők szerint akár több ezer új per is indulhat a közeljövőben, különösen azok részéről, akik évek óta peren kívül próbáltak megegyezni, vagy akiknek korábbi kereseteit elutasították. Most új jogi alap nyílik meg számukra.

A kérdés az, hogy a bíróságok miként fogják alkalmazni az új elveket, milyen részletességgel vizsgálják majd a tájékoztatási kötelezettség teljesülését, és milyen mértékben születhetnek a korábbi gyakorlattól eltérő ítéletek.

A kormány szerepe
Nem kizárt, hogy a kormány is reagál majd a döntés nyomán kialakuló helyzetre. Lehetséges pénzügyi vagy jogalkotási lépések is szóba jöhetnek a bankrendszer stabilitásának fenntartása érdekében, különösen, ha valóban tömeges perekről lesz szó.

Az OTP szerint nincs oka aggodalomra, saját szerződéseik jogszerűségét változatlanul fenntartják. A Kúria döntése azonban olyan precedenst teremt, amely az egész bankrendszer működését befolyásolhatja, és új lehetőséget ad a devizahitelesek kezébe. A következő hónapok meghatározóak lesznek annak megítélésében, mennyire lesz valódi fordulópont ez az ítélet a gyakorlatban is.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!