2025. július 14., hétfő Névnap: Örs, Stella
: Részben felhős, 24.2°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,66 Ft USD: 342,09 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Putyin: „A globalizáció ideje lejárt” – új korszakot hirdetett a BRICS-csúcson

Megosztás
Putyin: „A globalizáció ideje lejárt” – új korszakot hirdetett a BRICS-csúcson

Rio de Janeiro / Moszkva – 2025. július 7.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a BRICS-országok riói csúcstalálkozóján videókapcsolaton keresztül jelentkezett be, és beszédében éles fordulatot hirdetett a világgazdasági gondolkodásban: szerinte a globalizáció korszaka véget ért, és a jövő a feltörekvő gazdaságok kezében van. A nyilatkozat jól illeszkedik Moszkva stratégiájába, amely a Nyugattól való függetlenedésre és a nemzetközi pénzügyi rendszerek alternatíváira épít.

A dollár korszaka is véget érhet?
Putyin beszédében külön kitért arra, hogy a BRICS-országoknak – köztük Brazíliának, Indiának, Kínának, Dél-Afrikának és Oroszországnak – a jövőben nagyobb szerepet kell vállalniuk a globális pénzügyi forgalomban, és erre nem a dollár alapú rendszerben, hanem saját valutáikra támaszkodva kell építkezniük. A nyilatkozat szerint a nemzeti valutákra épített kereskedelmi kapcsolatok stabilabbak, és kevésbé sérülékenyek a nyugati szankciós politikák hatásaitól.

„A feltörekvő országok nem csupán résztvevői, hanem formálói kell legyenek a globális gazdasági rendnek” – fogalmazott az orosz elnök.

A BRICS mint új pólus?
A Putyin által képviselt jövőkép szerint a BRICS már nem csupán gazdasági érdekközösség, hanem egy alternatív hatalmi centrum lehet, amely a jelenlegi világrendet kívánja felülírni. Oroszország számára ez a stratégia különösen fontos, mivel a Nyugat által kivetett szankciók és az ukrajnai háború miatti nemzetközi elszigetelődés gazdaságilag is új irányt kényszerített ki.

Moszkva régóta sürgeti a dollárhegemónia megtörését, és a mostani kijelentések ennek újabb állomását jelentik. Az orosz külpolitika évek óta törekszik arra, hogy bilaterális kereskedelmi kapcsolatait rubelben vagy más nemzeti valutákban bonyolítsa, különösen Kínával és Iránnal.

Diplomáciai árnyék: Putyin távolléte
Bár Putyin kulcsszereplője volt a BRICS-csúcs vitáinak, személyesen nem vehetett részt az eseményen, mivel ellene továbbra is érvényben van a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa. Ez diplomáciai feszültséget okozott a vendéglátó Brazíliával is, amely tagja a bíróságot működtető Római Statútumnak, így elvben köteles lenne végrehajtani az elfogatóparancsot – noha Bolsonaro, majd Lula kormánya is inkább kerülte az éleződést Moszkvával.

Putyin a beszédben nem tért ki saját helyzetére, de a jelenléte még videón keresztül is egyértelmű politikai nyilatkozat volt: Moszkva a BRICS-országokat tekinti legfontosabb stratégiai partnereinek.

Kitekintés: geopolitikai és gazdasági jelentőség
Putyin kijelentései mögött komoly gazdasági mozgások is húzódnak meg:

  • Kína és India is fokozatosan növeli a jüan és a rúpia szerepét a külkereskedelemben.
  • Dél-Afrika és Brazília már teszteli a BRICS-tagországok közötti valutacsere-mechanizmusokat.
  • Az orosz–iráni–kínai tengely egyre intenzívebben dolgozik egy alternatív pénzügyi elszámolási rendszer kidolgozásán, amely kiváltaná a SWIFT-rendszert.

A globalizáció „halálhírének” kihirdetése elsősorban politikai szimbólum, de a háttérben zajló folyamatok valóban egy új világgazdasági tömb formálódására utalnak.

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!