Rekordokat döntő hőhullám söpör végig Európán: a meteorológusok szerint az idei július minden eddiginél forróbb lehet, több országban már most extrém intézkedéseket vezettek be a lakosság védelmére. A hőmérők napközben 40 fok fölé kúsznak Dél-Európában, de már Észak-Európát is elérte a forróság.
Európa lángol a hőségtől – korlátozások, halálesetek, bezárt Eiffel-torony
Rekordmeleg sújtja Európát: Franciaország vörös riasztást adott ki, Spanyolországban halálos áldozatokkal járó erdőtüzek pusztítanak, több ország pedig rendkívüli intézkedéseket vezetett be. A kontinens egészét megrázta a júliusi hőhullám.
A leginkább sújtott országok
-
Spanyolországban és Olaszországban több régióban is vörös riasztás van érvényben. A hatóságok napközben kitiltották a gyalogosforgalmat a városközpontokból, és hűsítő sátrakat állítottak fel.
Spanyolország északkeleti részén, Katalóniában súlyos erdőtűz tört ki. A lángok két ember életét követelték, és mintegy 6500 hektáron pusztították a természetet. Több mint 14 000 lakosnak azt tanácsolták a hatóságok, hogy maradjanak otthon, amíg a tüzet sikerül megfékezni. A tűz a június óta tartó száraz, rendkívül meleg időjárás következményeként terjedt el villámgyorsan. -
Görögországban több napra bezárták az iskolákat és az állami hivatalokat, mivel a hőérzet elérheti az 50 fokot.
-
Franciaország déli részén mobil klímapontokat alakítottak ki az utcán élőknek és az időseknek. Párizsban bezárt az Eiffel-torony csúcsa
Július elején példátlan hőség sújtotta Franciaországot. A fővárosban 40 °C körüli hőmérsékletet mértek, ezért a hatóságok vörös hőségriadót rendeltek el. Az Eiffel-torony csúcsszintjét a rendkívüli meleg miatt lezárták, csak az alsóbb szinteket lehetett látogatni. Emellett módosították a belépési időket, a torony a megszokottnál jóval korábban, már délután 4 órakor bezárt.
A fővárosban több mint 1300 iskola zárt be, közösségi hűtőpontokat nyitottak, a közlekedést korlátozták, és szmogriadót is kiadtak.
-
Németországban az ipari régiókban már hajnali 4-től indítják a kültéri munkavégzést, hogy elkerüljék a napközbeni hőgutát.
Magyarországon is melegrekordok
Hazánkban július első napjai óta tart a hőhullám, és a következő napokban 42 °C közeli csúcsértékek is várhatók. Az Országos Meteorológiai Szolgálat harmadfokú hőségriadót rendelt el, külön figyelmeztetve az időseket és krónikus betegeket.
A MÁV és a Volánbusz közölte, hogy klímával nem rendelkező járműveken palackos vizet osztanak, a mentők pedig megerősített szolgálatban vannak Budapesten és a nagyobb városokban.
A klímaváltozás hatása egyre érezhetőbb.
Kutatók szerint ez az időjárási anomália nem egyszeri eset, hanem a globális klímaváltozás része. Az Atlanti-óceán hőmérséklete is rekordokat dönt, ami hozzájárul a szárazföldi hőhullámok hosszabbodásához.
A Környezetvédelmi Világalap (WWF) szerint Európának sürgősen alkalmazkodnia kell: több zöldfelületre, ivóvíz-tározóra és árnyékolási programra van szükség a városokban.
Mit tehetünk most?
Az egészségügyi hatóságok az alábbiakat javasolják:
-
10 és 16 óra között ne tartózkodjunk a napon,
-
igyunk legalább 2-3 liter vizet naponta,
-
kerüljük a koffeint és az alkoholt,
-
gondoskodjunk az idősekről, gyerekekről, kisállatokról.
Szakértők szerint a jövőben egyre gyakoribbá válhatnak az ilyen mértékű hőhullámok. Az orvosok kiemelik: a legveszélyeztetettebbek az idősek, a kisgyermekek és a krónikus betegséggel élők.
A nyár tehát már nem csupán a vakáció időszaka, hanem egyre inkább egy próbatétel az infrastruktúra és a lakosság számára is. A kérdés már nem az, hogy mikor jön a hőség, hanem az, hogy hogyan tudjuk túlélni – évről évre.