2025. július 1., kedd Névnap: Tihamér
: Napos idő, 31.1°C – részletes időjárásjelentés »
EUR: 399,09 Ft USD: 338,07 Ft
EXKLUZÍV
Keresés PROGRAMOK Belépés Regisztráció Archívum
Kezdőlap Belföld Külföld Politika Gazdaság Kultúra Tech Mozi StreamZóna Történelmi talányok
ELINDULTUNK!
Köszöntünk titeket az Esti Hírlap online változatában! Az ország egyik legrégebbi napilapja most digitálisan tér vissza – friss hírekkel, háttéranyagokkal és különleges tartalmakkal.


Közel-keleti helyzetkép: Tűzszüneti kísérlet és nemzetközi reakciók

Megosztás

Izrael és Irán egyaránt bejelentette, hogy ideiglenes tűzszünet lépett életbe a két ország között. A fegyvernyugvást megelőzően az Egyesült Államok katonai csapásokat hajtott végre iráni nukleáris létesítmények ellen, válaszul pedig Irán rakétákat lőtt ki a katari Al Udeid légibázis irányába.

Izrael és Irán közötti konfliktus újabb szakaszához érkezett, miután bejelentették, hogy ideiglenes tűzszünet lépett életbe.
A feszültség fokozódását megelőzően az Egyesült Államok katonai csapásokat mért Irán nukleáris létesítményeire. Irán válaszul rakétákat lőtt ki a katari Al Udeid légibázis irányába. A bejelentett tűzszünet ellenére több beszámoló is érkezett arról, hogy mindkét fél részéről újabb katonai tevékenységek zajlanak, és rakétatámadásokat észleltek izraeli területen is.

A nemzetközi megfigyelők egy része aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az izraeli légicsapások több esetben civil létesítményeket is érinthettek, így felmerülhet a nemzetközi humanitárius jog megsértésének gyanúja. A támadások során izraeli gépek célba vették Teherán számos pontját, köztük Irán egyik legismertebb büntetés-végrehajtási intézményét, az Evin börtönt, amelynek főbejárata jelentős károkat szenvedett. Összesen több mint száz bombatalálatról számoltak be a főváros különböző részein.

A bejelentett tűzszünet nemcsak a régióban, hanem globális szinten is erőteljes politikai visszhangot váltott ki. Az Egyesült Államok korábbi elnöke történelmi jelentőségű lépésként jellemezte a tűzszünetet, azonban több politikus és szakértő vitatta a megállapodás tényleges létét, és rámutatott az ellentmondásos kommunikációra az érintett felek részéről. A kongresszusban is megosztottság alakult ki: egyes törvényhozók az amerikai katonai fellépést a béke érdekében tett szükséges lépésnek tekintik, míg mások a demokratikus kontroll hiányára figyelmeztetnek, különösen a kongresszusi felhatalmazás megkerülése kapcsán.

Franciaország és Ausztrália a konfliktus diplomáciai rendezését sürgette, hangsúlyozva a párbeszéd elsődlegességét és az eszkaláció megelőzésének fontosságát.
Mindkét ország vezetője támogatásáról biztosította a közvetítési kísérleteket, ugyanakkor jelezték: hosszú távú megoldás csak széles körű nemzetközi együttműködés révén képzelhető el.

A térség instabilitását tovább növeli, hogy egyes politikai szereplők nyíltan a katonai beavatkozás eszkalációját sürgetik, sőt, egyes amerikai szenátorok még a nukleáris opció lehetőségét sem zárták ki Izrael részéről. Más politikusok ezzel szemben óvatosságra intettek, mondván: a közel-keleti konfliktus kiszélesítése súlyos következményekkel járhat nemcsak a térségre, hanem a globális biztonságra nézve is.

A média különböző szereplői szintén megosztottan értékelték az eseményeket. Egyesek szerint a katonai fellépések de-eszkalációs célokat szolgáltak, míg mások ezt az értelmezést éles kritikával illették, rámutatva a támadások intenzitására és a civil áldozatok lehetőségére.

A jelenlegi helyzet továbbra is rendkívül törékeny. Bár formálisan tűzszünet van érvényben, annak betartása kérdéses, a retorikai és katonai feszültség pedig nem csillapodott. A nemzetközi közösség szerepe kulcsfontosságú lehet abban, hogy a felek visszatérjenek a diplomáciai megoldásokhoz, és elkerüljék a további fegyveres összecsapásokat.

 

Megosztás
Link sikeresen kimásolva!