A legtöbb ember ilyenkor a nagy techcégek híreire figyel: mit csinál az Apple, mennyit esett a Tesla, vagy mi a következő AI-lépés a Google-nél. Közben viszont zajlik valami a háttérben, amit szerintem sokkal fontosabb lenne észrevennünk.
A Világgazdasági Fórum (WEF) nemrég közzétette a 2025-ös Technology Pioneers listát. Ez a világ egyik legelismertebb tech-válogatása: minden évben száz startupot választanak ki, amelyek szerintük valóban formálni fogják a jövőt. Nem hype, nem tőzsdei lufi – tényleg azok, akik a technológiát új irányba tolják.
Ami meglepő, hogy erről alig esik szó magyar médiában. Pedig ezek között a startupok között olyan cégek vannak, akik például űrbányászatban utaznak, vagy kvantumszámítógépek elérhetővé tételén dolgoznak, de akad olyan is, aki mikroreaktorokkal oldaná meg az energiafüggetlenséget.
És most jön a rész, ami különösen érdekes számomra:
Az eddigi amerikai dominancia mellett Európa idén a kiválasztott startupok közel 30%-át adja. Ez azt jelenti, hogy mi, itt a kontinens ezen a felén, sokkal közelebb vagyunk ehhez a „jövőgyárhoz”, mint azt gondolnánk. Akár magyar fejlesztők, befektetők, kutatók is kapcsolódhatnak ezekhez a projektekhez.
Ezek a cégek nem holnapra akarnak világmegváltást. Ők az alapokat rakják le. Olyan technológiákat építenek, amelyek 5-10 éven belül a mindennapjaink részei lehetnek, ha most figyelünk rájuk.
Személy szerint nekem ez egy jó emlékeztető arra, hogy nem csak a nagy techóriások formálják a világot. Hanem azok is, akikről most még csak ilyen listákban olvasunk.
És ha van benned egy kis kíváncsiság, szerintem érdemes elolvasni legalább pár nevüket. Lehet, hogy a jövő legmenőbb fejlesztése nem a Szilícium-völgyből, hanem egy belga, litván vagy épp észt garázsból indul.