Betöltés…
38.5 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Trump bekeményít – csak így lehet mostantól Amerikába jutni

Donald Trump újra rátette a kezét az amerikai bevándorláspolitika érzékeny szelektálógombjára. Bár a volt elnök a Fox Newsnak adott interjújában elismerte, hogy az Egyesült Államok gazdasága nem működik bevándorlók nélkül, egyértelműen kijelentette: csak az léphet be, aki legálisan érkezik.

Trump szerint az amerikai gazdaság – különösen a mezőgazdaság és a szállodaipar – munkaerőhiánnyal küzd. „Amerikának szüksége van emberekre, mert az üzleti élet fellendülőben van” – mondta, majd hozzátette, hogy a jelenlegi migrációs adatok szerint az illegális határátlépéseknél zéró toleranciát alkalmaznak: júniusban mintegy hatezer embert tartóztattak fel a déli határon, de senkit nem engedtek belépni.

A szigorúság mellé azonban egy újfajta kompromisszum is társul: Trump nyitott arra, hogy ideiglenes tartózkodási lehetőséget biztosítsanak azoknak, akik bizonyíthatóan régóta dolgoznak például a mezőgazdaságban vagy az építőiparban – természetesen munkáltatói felelősségvállalással. Ez nem zöldkártya és nem állampolgárság, de egy kvázi „munkavízum-light”, amely adóazonosító nélküli, időszakos munkavégzést biztosítana.

A bejelentés vegyes visszhangot váltott ki. Egyes gazdasági szereplők, például nagy élelmiszer-feldolgozók és tejtermelők üdvözölték a rugalmasságot, hiszen már most is érzékelhető a munkaerőhiány hatása a termelésre. A Trumphoz közelebb álló konzervatív szavazók egy része viszont kritikusan fogadta az ötletet: szerintük ez egyfajta rejtett amnesztia, amitől épphogy óvni kellene az országot.

A háttérben eközben ott feszül a vámháború is. Trump nem sokkal az interjú előtt jelentette be, hogy 30 százalékos vámot vetne ki az Európai Unióból érkező termékekre – egy újabb üzenet a világnak: Amerika nemcsak a határait, hanem a gazdasági érdekeit is másképp védi.

Ez a „kemény, de rugalmas” bevándorláspolitika jól illeszkedik Trump jelenlegi stratégiájához: a kampányban egyszerre szól a gazdaság szereplőihez és a határvédelem híveihez. A kérdés csak az, mennyire tartható fenn ez a kettős beszéd, ha egyszerre kellene szigorúan zárni és olcsó munkaerővel működtetni a gazdaságot.

Mert ha egy ország egyszerre akar falakat és termelést, előbb-utóbb választania kell.

Aktuális

A japán szurkolók megint megmutatták, miért figyel rájuk az egész világ

Japán 4–0-ra verte Tunéziát, de a meccs után nemcsak a játékosokról beszéltek: a japán szurkolók ismét összeszedték maguk után a szemetet a stadionban.

Kitiltották Merlint, a vb leghíresebb szurkolóját a stadionból

Merlin, a mexikói mezbe öltöztetett kacsa a világbajnokság egyik váratlan közösségi médiasztárja lett, de a stadionba már nem engedték be.

VB 2026 – 16. nap reggel: Zöld-foki-szigetek csodát írt, Uruguay kihullott, Belgium felrobbant

Zöld-foki-szigetek történelmi továbbjutást ünnepelt, Uruguay szégyenteljesen búcsúzott, Belgium 5–1-gyel robbant be, Egyiptom pedig idegőrlő meccsen ment tovább.

Esti Rikkancs – 2026. június 27. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Címlapon: euróterv, hőség, dráguló taxi, Hormuz-para és egy vb-éjszaka,...

VB 2026: Maignan kivédte Norvégia utolsó esélyét, Franciaország négy góllal vitte el a csoportot

Franciaország 4–1-re verte Norvégiát, hibátlan mérleggel nyerte meg az I csoportot, Maignan pedig a második félidő elején büntetőt védett.

Dembélé világklasszis mesterhármassal fél óra alatt szétszedte Norvégiát a vb-n

Ousmane Dembélé elképesztő első félórát produkált Norvégia ellen: a 7., a 20. és a 32. percben is betalált, Franciaország pedig 3–1-re vezetett az I csoport rangadóján.

VB 2026 élő: Norvégia–Franciaország és Szenegál–Irak percről percre

Élőben követjük percről percre az I csoport két párhuzamos mérkőzését: Franciaország Norvégia ellen, Szenegál pedig Irakkal mérkőzik meg.

Videón ahogy Haaland dél-amerikai akcentussal verte át a szurkolókat

Erling Haaland a vb alatt sem csak a pályán szórakoztat: a norvég sztár déli amerikai akcentussal próbálta elhitetni a szurkolókkal, hogy ő csak a közösségimédia-csapat tagja.

A Karen Gillan rossz buszra szállt a brazil vereség után, és ebből lett a vb egyik legjobb celebvideója

Karen Gillan skót mezben, brazil szurkolók között találta magát a Skócia–Brazília meccs után. A jelenetből könnyed, szerethető vb-pillanat lett.

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK