Betöltés…
32.8 C
Budapest
Múltidéző archívum | Megyei Esti Hírlapok | Programajánló

Egyre nagyobb a baj a Maroson – Sóval árasztották el a folyót Parajdnál

A parajdi sóbányát ért katasztrófa súlyos vízügyi gondokat idézett elő a Maros teljes vonalán, és a szennyezés már Magyarország területére is átterjedt. Naponta több ezer liter sós víz áramlik a folyóba, jelentős terhelést róva a vízminőségre és az ökoszisztémára.

Az elmúlt hetek rendkívüli esőzései és az elöregedett vízkezelő rendszerek együttesen váltották ki azt a parajdi eseménysort, amely napjainkra nemcsak Erdély, hanem Magyarország folyóvizeit is veszélyezteti. A romániai Parajdon található sóbányába nagy mennyiségű felszíni víz hatolt be, amely a sótartalékokat kioldva erősen sókoncentrált víztömeget juttatott a Korond-patakon keresztül a Kis-Küküllőbe, majd végül a Maros folyóba.

A román hatóságok szerint a sós víz természetes úton nem képes elég gyorsan hígulni, ezért a sókoncentráció még több száz kilométerrel lejjebb is meghaladja a megszokott értékeket. Több erdélyi településen – köztük Dicsőszentmártonban és Szászbogácson – a vezetékes ivóvíz használatát korlátozták, mivel a vízkezelők nem tudják megfelelően kiszűrni a sót a rendszerből.

A romániai katasztrófa következményei péntek estére már Magyarországon is érezhetők. Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság mérései alapján a Maros magyar szakaszán is kimutatható a megemelkedett sókoncentráció. Egyelőre az értékek nem haladják meg a határértéket, azonban a szakemberek szerint a helyzet gyorsan romolhat, ha a román oldalon nem sikerül visszaszorítani a beáramlást.

A mezőgazdasági területek öntözővíz-ellátását is fenyegeti a sóval terhelt víz. Ha a koncentráció tovább nő, akkor korlátozni kell az öntözést a Maros mentén. Emellett természetvédelmi aggodalmak is felmerültek, hiszen a Tisza és a Maros találkozásánál hamarosan várható a tiszavirágzás, amely egy igen érzékeny ökológiai folyamat, s amelyet akár egy kisebb vízminőség-változás is végzetesen befolyásolhat.

A román hatóságok ideiglenes gátakat emeltek és nagy kapacitású szivattyúkat telepítettek a Korond-patak vízhozamának csökkentésére. Emellett hígító vizek bevezetésével próbálják csökkenteni a környezetre gyakorolt hatást. Magyarországon folyamatosan zajlik a vízminőség mérése és a környezeti hatások felmérése.

Jelenleg nincs szükség rendkívüli intézkedésre a magyar oldalon, de a hatóságok fokozott figyelemmel követik az eseményeket. A lakosságot arra kérik, hogy fokozottan figyeljenek a vízhasználatra, különösen azokban a térségekben, ahol a Maros a vízellátás vagy mezőgazdasági öntözés forrása.

A szakértők szerint a következő napok és hetek döntő fontosságúak lesznek abban, hogy sikerül-e megakadályozni a kiterjedt környezeti károkat – mind Romániában, mind Magyarországon.

Aktuális

Venezuela romokban a 7,5-ös földrengés után: túlélők után kutatnak Caracasban

Szükségállapotot hirdettek Venezuelában, miután szerda este két nagy erejű...

Török Gábor: Sulyok Tamás eltávolítása veszélyes fegyver lehet a következő politikai konfliktusokban

Török Gábor szerint nem pusztán Sulyok Tamás személyéről szól...

Mikor lesz rendszerváltás a színházakban?

A magyar színház évtizedek óta egyszerre kulturális szentély, politikai...

Magyar Péter és Toroczkai egymásnak estek: „bohóc, budai úrifiú, kocsmai stílus”

Magyar Péter és Toroczkai László egymást vádolja személyeskedéssel a parlamenti vita után. A szócsata Kapitány István és Kármán András bírálata után éleződött ki.

Esti Rikkancs – 2026. június 25. – FRISS HÍREK, NAPI ESEMÉNYEK

Hallja-e, hallja-e! Június 25-én tovább izzik a közélet és...

Kapcsolódó cikkek

KEDVELT KATEGÓRIÁK